Протест срещу изсичането на вековни дървета се проведе на 15 август в Сандански. Това съобщи за Радио „Фокус” - Пирин организаторът Ивалина Иванова.
Около 500 човека се включиха в мирното шествие от фонтаните на площада в Сандански до мястото, където са изсечени дърветата. Младите хора излязоха с плакати, запалиха свещичка и направиха едноминутно мълчание с поклон пред отсечените вековни дървета, каза Иванова.
Целта на протеста е да се спре преместването на коритото на реката, което е предвидено да бъде извършено по проект, каза Иванова. Организаторите на протеста прочетоха протестна декларация изпратена до министър-председателя, представителството на ЕС в България, главния прокурор, областния управител на Благоевград и до медиите. С декларацията ясно показват, че не са съгласни с корекцията на река Санданска Бистрица. До момента са изсечени 60 над 170- годишни чинара, а по проект трябва да се отсекат 160.
„С изсичането на дърветата и изправянето на коритото на реката ще се случат много неща, невидими за човешкото око. Ще се наруши климатът в Сандански”, каза екологът Благой Симов. Той уточни, че река Санданска Бистрица е основен климатообразуващ фактор, защото по течението й идва средиземноморското и континенталното течение и се среща с планинския климат. По този начин водните йони, които се разбиват по течението на реката, образуват здравословния лечебен климат на Сандански. Според Симов лечебният климат в Сандански е благодарение на реката.
Организаторите не са против укрепване на коритото на реката, а са против преместването на реката.
„Ще се направи канал, а не река. Сандански няма нужда от канали, а от естествената река, защото като се изправи коритото на реката, водата се ускорява, намалява изпарението на водата, намаляват и подпочвените води. А благодарение на естествените завои на реката се образуват джобове, където се запасяват подпочвените води, които са необходими за чинарите”, каза Симов. Тъжното е, че всичко е гласувано без да бъде подложено на обществено обсъждане и засегнатото население не е информирано, каза още Симов.