Парламентът окончателно забрани лова на кафява мечка в България като прие на второ четене промени в Закона за лова и опазване на дивеча във вторник. С тях отпада и минималната ловна квота, която позволяваше от 3 до 8% от всички мечки у нас да могат да се отстрелват. Мечката вече е извадена и от приложението на закона като ловен вид.
Още преди девет месеца министерството на екологията и министерството на земеделието и храните поеха ангажимент пред Европейската комисия за тези преработки на закона, определен от Брюксел като неприемлив. Действията на двете ведомства са в отговор на известието на ЕК от 29 април за образувана наказателна процедура срещу България заради спорния закон. Конкретният проблем, който сочеше комисията, беше въведената през 2010 г. минимална ловна квота от 3 % за кафяви мечки.
В същото време извънредните разрешителни за отстрела им
остават в правомощията на министъра на земеделието и храните,
както беше изменен през 2010 г. законът по предложение на депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Сегашното предложение на МОСВ и неправителствени организации да се възстанови положението преди поправката "Емил Димитров" е било отхвърлено.
Така сега в закона е заложено разрешителни да се издават като изключение от забраната "в особени случаи и при спазване разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие, където се определят условията, при които могат да бъдат правени изключения от изискванията на Директива 92/43/ЕО на Съвета за опазване на естествените местообитания на дивата флора и фауна.
Обикновено тук става дума за т.нар. проблемни мечки, "чието поведение излиза извън нормалното за вида и представлява заплаха за хората и тяхната собственост," според определението в Плана за действие за кафява мечка в България.
"Тези правомощия са всъщност законова вратичка за заобикаляне на Директивата за хабитатите – доста общ текст, който позволява и по-свободен прочит," коментират природозащитници, опазващи тези защитените животински видове
"Няма никаква логика земеделският министър да издава тези разрешителни при положение, че екоминистерството носи отговорността за прилагане на Директивата за хабитатите," е мнението и на Стефан Аврамов от българска фондация "Биоразнообразие".
Тези правомощия на земеделския министър
залагат конфликт на интереси,
защото лицето, което дава разрешенията за отстрел, може да се възползва и от печалбата от тях. Причината е, че началниците на трите държавни горски дружества, в които има кафява мечка, са под шапката отново на МЗХ. Така министърът на практика може да инсценира ситуации на проблемна мечка, защото комисиите, потвърждаващи хипотезата са под негов контрол.
Редно е в случая да се върне старото положение, в което екоминистърът взема тези решения прозрачно и ясно, като контролиращ независим орган.
Европейската комисия и природозащитниците принципно не са против устойчивия лов на мечки, ако той се извършва с контрола на МОСВ и така се подпомага опазването им. Те се позовават на принципа, че когато има печалба от мечките, тогава и заинтересованите ловци са стимулирани да ги опазват.
Сега предстои да стане ясно дали наказателната процедура на ЕК ще бъде прекратена или не.