На маратон всички са приятели. Финиширалите по-рано често се връщат, за да правят компания на по-бавните. По трасето има агитки и оркестри за окуражаване, дори душове за разхлаждане. А когато нюйорският маратон бе отложен миналата седмица заради урагана Санди, състезателите все пак се събраха на стартовата линия и се насочиха към най-засегнатите от бурята квартали, за да помогнат на пострадалите.
Софийският маратон има същия потенциал да събира и да създава дух на съпричастност. Единственото което му трябва е малко по-добра организация и реклама (много хора разбират за състезанието едва когато се сблъскат със затворена улица от трасето). Разбира се, трябва да има и желаещи да тичат – на последното състезание пълната дистанция от 42 км са избягали само 60 човека (в сравнение с 46 759 в Ню Йорк).
Бягането става все по-популярно и у нас.
То е един от най-демократичните спортове – може да се прави навсякъде, не изисква специални умения или екипировка, няма срам да тичаш бавно и се състезаваш най-вече със себе си. Усещането при тичане е близко до медитация – пълна концентрация върху следващата крачка. За някои, то е и единственото време от деня през което могат да мислят без външни дразнители.
Тичането прави интересни неща с тялото. След 30 минути тичане, преминавате така наречената стена – спирате да се задъхвате и можете да продължите, докато мускулите ви държат. Отвъд “стената”, организмът спира да се захранва с въглехидрати и преминава към мазнини (отслабвате). Произвеждат се повече ендорфини, водещи до растящо чувство на еуфория (runner’s high). Малка част от мускулните ви влакна се разкъсват и в процеса на възстановяване, мускулите ви стават по-силни и по-големи. Капацитетът на белите дробове също се увеличава. Все хубави неща.
Няколко български организации се опитват да популяризират бягането на дълги разстояния с по-привлекателни състезания.
Тази събота, клуб “Бегач” организира Sofia Evening Run във вече осветената Борисова градина в София. Събитието е забавно и добре организирано. Най-късата дистанция не би се опряла на редови пешеходец. Първите мъж и жена за всяка дистанция печелят телефон. “Бегач” организират 2-3 подобни състезания годишно.