10 възрастни индивида от редкия за страната вид момин жерав (Grus virgo) бяха наблюдавани на 23.03.2013 г. (събота) край Шабленската тузла. Наблюдението беше направено в периода 12:15 до 13:00 от Михаил Илиев, Валентин Катранджиев и Димитър Димитров от БДЗП, които извършваха последния за този полеви сезон мониторинг на зимуващи гъски в района на Шабленския езерен комплекс.
Компания на момините жерави правеше и един сив жерав, което позволи доста лесното им първоначално разпознаване в полет. В последствие жеравите бяха наблюдавани и фотографирани отново кацнали в пшенична нива югозападно от Шабленската тузла.
Наблюдението е изключително ценно, тъй като този рядък за страната вид се среща само по време на миграция и то нерегулярно. Освен това се наблюдават най-често единични птици до 2-3 индивида заедно. Ято от 10 индивида е невероятна находка за страната и не е наблюдавано отдавна.
Моминият жерав е най-дребния представител на род Grus. Основната част от популацията му обитава Средна Азия. Птиците гнездящи в Казахстан, Монголия и Северен Китай зимуват в полуостров Индустан и ежегодно мигрират над Хималаите. Европейската гнездяща популация се оценява на около 25 000 дв., които обитават степни и полупустинни райони в Украйна и Южна Русия. Птиците от европейската популация на вида зимуват в Африка (Судан, Чад, Етиопия). Преди век е гнездял и в България, но ареалът му постепенно се е изместил на изток. Основният миграционен път в Европа е по източното Черноморско крайбрежие.
сн. Валентин Катранджиев
За повече информация:
Михаил Илиев, БДЗП
Iliev.mihail@gmail.com