Датата 22 март е определена с резолюция на Международна конференция по околната среда и развитието (UNCED) в Рио де Жанейро през 1992 г.
Денят на водата се чества ежегодно с цел световната общност да се застъпи за устойчиво управление на водните ресурси и да се привлече общественото внимание върху важността от наличие на прясна вода.
Питейната вода е определящ фактор за най-актуалните проблеми на съвремието - запазване на здравето, развитие на селското стопанство, производство на енергийните ресурси на планетата, урбанизацията.
Често обаче този ограничен природен ресурс страда от лошо управление и безжалостна експлоатация.
Официално кампанията "Година на водното сътрудничество" беше открита на 11 февруари т.г. в Централния офис на ЮНЕСКО в Париж.
Дневното количество използвана вода от населението у нас нараства, показват последни годишни данни на НСИ - за 2011 г.
Според тях доставената питейна вода на домакинствата през 2011 г. е 266 млн. куб. м, което е с 0,7% повече спрямо 2010 г.
Средно на човек от населението използваната питейна вода нараства от 97 л/ден през 2010 г. на 100 л/ден през 2011 г., като домакинствата, живеещи в градовете, потребяват средно на човек 103 л/ден, а тези в селата - с 10 л по-малко.
В света има 276 речни басейна, за които поне един от притоците им пресича държавна граница. Трансграничните речни басейни покриват 46% от повърхността на земното кълбо и снабдяват с вода около 40% от населението.
Общностите, които споделят общи водни ресурси могат да имат конкуриращи се нужди и претенции, което изисква заинтересованите страни да обединят усилията си.
Има много примери как трансграничните води са основа на сътрудничество,
а не на конфликт. Между 1820 г. и 2007 г. са подписани около 450 споразумения, като само за африканския континент сключените споразумения за съвместно управление на трансгранични речни басейни са над 90.
Прогнозите за увеличаване на населението от 7 млрд. днес до 9 млрд. към 2050 г. означават, че ще се повиши търсенето на прясна вода.
Очаква се за селското стопанство търсенето да нарасне с 20%, а за хидроенергетиката и добива на друга енергия - с 60%.