Адаптационната клетка се изгражда в Защитената Зона от екологичната мрежа НАТУРА 2000 – Сакар BG0002021, като част от проект за възстановяване на гнезденето на белошипите ветрушки в Сакар.
Целта на проекта изпълняван от Зелени Балкани е чрез внасяне на малки пиленца на белошипи ветрушки от Испания и освобождаването им в района да се възстанови популацията на редките соколчета. По подобен начин на същото място ще бъдат освободени и малки белошипи ветрушки които са отгледани от възрастни двойки в Спасителния Център на Зелени Балкани. При освобождаването на младите птичета, ще се използва адаптационна клетка и изкуствени гнездови кутии. Изграждането на съоръжението за настаняването и адаптацията на белошипите ветрушки е една от ключовите дейности за успеха на амбициозната инициатива. Осигуряването на оптимални условия за младите белошипи ветрушки, максимално близки до естествените, е от изключителна важност за успешното им адаптиране и привикване към живота в новия им дом. Методиката е разработена от партньора в проекта, испанската организация ДЕМА. Основната идея е преди да бъдат върнати в природата младите птици да възприемат мястото на освобождаване като тяхно ,,родно“ гнездо, да имат възможност да осъществяват връзка с възрастни птици от същия вид и същевременно районът да предлага подходящи и безопасни условия за укритие на малките и бъдещето им загнездване.
Адаптационната клетка и гнездовите кутии ще бъдат монтирани върху стените и покрива на специално преустроена за целта стопанска сграда. Жилищните и стопанските постройки са едно от най-често използваните места за гнездене на белошипите ветрушки в районите, където тези птици все още се срещат в естествени условия.
Сакар е едно от последните места в България, където белошипите ветрушки са гнездили, като последната им гнездова колония е локализирана в района от екип на Зелени Балкани в края на миналия век. За съжаление, днес липсват категорични данни за гнездене на тези птици в страната. Чрез изпълнението на настоящия проект, експертите от Зелени Балкани се надяват съвсем скоро малките и грациозни соколчета да загнездят отново у нас.
За контакти :
Градимир Градев,
Ръководител на проект ,,Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360
тел: 0885 609289
е-mail : ggradev@greenbalkans.org