За втори път бяха проверени фотокапаните, поставени, за да заснемат 1-годишното мече, което служителите на Парка за реадаптация на танцуващи мечки издирват вече повече от месец. Това каза пред Радио "Фокус" - Пирин Димитър Иванов, управител на парка. Той обясни, че и този път мечето не е заснето, но ще продължат да го търсят.
"Предполагаме, че вече или е мигрирало или си е намерило бърлога и спи. Аз по-скоро вярвам, че е мигрирало, тъй като в региона, в който е забелязано вече е доста топло и мечките по-скоро се събуждат, отколкото да лягат”, добави той. Иванов посочи, че все още не е ясно и едва ли ще се потвърди, че майката е била застреляна от бракониери, тъй като бракониерският обстрел на мечки е доста разпространен, но никога доказан или наказан.
''В региона потвърдиха, че мечето е било забелязано с майката, след което тя изчезва. Това ни навежда на мисълта, че най-вероятно е застреляна или отровена, но по-скоро застреляна, тъй като, ако беше отровена и малкото мече щеше да си отиде с нея. В природата мечките не изоставят малките си до две годишна възраст, въпреки, че малкото би могло да оцелее и само. През тези години тя му предава своя опит и го пази от двата му естествени врагове в гората – мъжкият мечок и вълкът, но за съжаление не успява да го предпази от третият му враг – човекът”, разказа управителят. Той допълни, че в този регион отдавна не е забелязвана мечка, което показва, че популацията на кафявата мечка в България става все по-добра и се разпространява и овладява нови места, които е обитавала преди време.