На 4 януари екип на БДЗП наблюдава черна гъска (Branta bernicla). Това е шестото наблюдение за страната на този рядък за нашите географски ширини вид. Птицата е възрастен индивид и е наблюдавана да се храни в нива до язовир Мандра заедно с около 7000 големи белочели, 6 сиви гъски, 12 червеногуши гъски и 1 един екземпляр от също много рядката за страната ни малка белочела гъска. В същият ден на друга нива е наблюдаван и трети много рядък вид - посевна гъска (Anser fabalis rossicus).
По време на редовния орнитологичен мониторинг на Бургаските езера на 2 януари са преброени 245 927 големи белочели гъски и 9 465 индивида от световно застрашената червеногуша гъска. Забелязана е и една белобуза гъска (Branta leucopsis), която също е рядък посетител по нашите географски ширини. Високата численост на гъските се дължи на силното застудяване на север. Заедно с гъските в нивите са преброени и 227 тундрови и 820 пойни лебеда.
Въпреки много ниските температури и почти изцяло замръзналите езера, бе установено, че петте розови фламинги, за които БДЗП информира в края на миналата година, са все още в Атанасовско езеро. Установена бе и една бяла лопатарка, която също не е типичен вид за студените зимни месеци. Други интересни наблюдавани видове са червен ангъч, голяма черноглава чайка, планинска потапница и голям нирец.
Наблюденията са осъществени от орнитолозите Владимир Младенов и Ралица Георгиева по време на редовния мониторинг на птиците на Бургаските езера, проведен между 2 и 4 януари 2015 г.