• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.

NOTICIAS

Белоглавата лешоядка К77 получи име, предавател и... свобода!
07.11.2014

Белоглавата лешоядка К77 получи име, предавател и... свобода!

Историята на Вършец  е крайно необикновена, дори за наш герой. Птицата пристигна в България вече възрастна, след като бе спасена от... удавяне! Лешоядката е намерена в река в Кадис, Испания през септември 2013 г., но е извадена и възстановена в местен спасителен център. През ноември миналата година, птицата бе изпратена при нас, за да стане част от семейството на проект Завръщането на лешоядите в България LIFE08 NAT/BG/278. Тук лешоядката получи  своите крилни марки и пръстен - К77, след което бе настанена във волиерата за адаптация на белоглави лешояди до с. Долно Озирово, Монтанско.

Лешоядката е родена под щастлива звезда, защото в България тя намери и своя кръстник - г-н Петър Стефанов, заместник кмет на Община Вършец.

През изминалите години г-н Стефанов многократно е подпомагал лично и като длъжностно лице дейностите, свързани с опазване на белоглавите лешояди на територията на община Вършец. От името на проект Завръщане на лешоядите в България, изказваме своята искрена  благодарност на г-н Стефанов и община Вършец за тяхната активност, ангажираност и подкрепа!

Благодарение на своя кръстник, г-н Стефанов, К77 вече се казва Вършец. Още повече - след няколко месеца адаптация, тя бе пусната на свобода. За да следим нейното движение и адаптация, Вършец бе маркирана със специален GPS/GSM предавател и така всеки може да стане част от нейното приключение тук.

В района на Врачански Балкан през октомври бяха установени 45 различни белоглави лешояди, освободени тук, в Централен Балкан, Сливен, Котел и Кресна, както и маркирани в Сърбия и Израел, а и диви, немаркирани гости. Това е най-голямата численост на тези величествени птици, установявана в рамките на проекта. Този огромен успех се дължи изключително много на усилията на експертите от Дружеството за защита на хищните птици, както и на всички колеги и приятелите на лешоядите, един от които е и г-н Стефанов!

Надяваме се още повече хора да последват примера на г-н Стефанов и да се превърнат в част от завръщането на лешоядите в България!

За повече информация:
Георги Стоянов - Дружество за защита на хищните птици
Проект Завръщане на лешоядите в България
регионален координатор Врачански Балкан -  0878 734503

http://www.greenbalkans.org

Escribe un comentario sobre la noticia
* Име:
* Коментар:
Simbolos restantes
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Big year
All European birds in one place!
All European birds in one place!
Visiten
Salidas de Birdwatching y Wildlife Fotografia  en BULGARIA. Casa de alquiler
Bird guide for all European birds
All European birds in one place!
 
Application for smart phones
Application for smart phones