Екип холандски инженери и дизайнери представил птица-робот, който напълно наподобява хищна птица. Роботът не само изглежда като природния си прототип, но и абсолютно повтаря навиците и маневрите по време на полет. По думите на специалистите разработили проекта, машината била създадена с напълно нестандартна цел.
Наречените от създателите си робораптори Robirds, ще работят в товарните отделения на пътническите и други граждански самолети. Оттам те ще гонят случайно влетелите птици, които могат да нанесат вреди на превозваните хранителни култури или дори да пренесат опасни вируси и други патогени. За да може неканените гости възможно по-скоро да напуснат пределите на въздухоплавателното средство, роборапторът ще бъде опасен хищник и ще прогонва пернатите.
Разработката принадлежи на екип инженери, работещи под ръководството на Нико Ниенхьойс (Nico Nijenhuis) от компанията Clear Flight Solutions. Роботите са напълно дистанционно управляеми и много реалистични: по време на полета те махат с крила точно като живи пернати, което ги прави напълно сходни с истинските.
По думите на разработчиците, имитацията на хищни птици дава множество предимства. Роборапторите могат да бъдат пускани не само в товарните отделения на самолети, но и на места за отглеждане на селскостопански култури и други точки, от които е необходимо да бъдат прогонени птиците-вредители.
„Виждайки отдалече обект с поведение на хищник, птиците ще се поддадат на естествения си инстинкт за самосъхранение и ще напуснат местността, казва Ниенхьойс, като подчертава, че този метод за спасяване от вредители се явява най-хуманния и близък до природата.
Ако все пак има прекалено настоятелни птици, които не искат да напуснат местността, то посредством дистанционно управление робораптора може да бъде накаран да изплаши конкретния обект. В крайна сметка, разработчиците се надяват, че птиците ще схванат, че не си струва влизането в определени зони, доколкото там има „хищник”.
В природата има маса примери, когато животните са напускали своя хабитат, заради нанасянето на обитател, който стои по-високо от тях в хранителната верига.
Дължината на прототипа на Robird е 58 см, а размаха на крилете – 120 см. При оптимални условия роботът развива скорост до 80 км/ час. В състояние е да прогони практически всяка птица с тегло до 3 кг. При създаването на модела Ниенхьойс и колегите му взели за прототип сокол, а в момента работят и над други модели.
Най-впечатляващ ще бъде моделът на робо-орелът. При дължина на тялото почти два пъти тази на сокола и размах на крилете 220 см този робот ще може да се справи практически с всяка птица и най-вече изплаши някои хора.
В момента разработчиците работят върху системата за контрол на грешките. На този етап дистанционните операции не са на най-високото си ниво, но в бъдеще инженерите планират да осигурят на своя робораптор пълна автономност на движенията. По-нататъшното партньорство на компанията с технически и бизнес партньори ще продължи през 2015 г.