При редовния мониториг и картиране на гнездящите птици на територията на Поморийско езеро, екипът на Зелени Балкани интересни факти за гнездящата орнитофауна.
Регистрирани бяха четири гнездящи вида, за които няма данни за гнездене през последните 30 години на територията на Поморийско езеро. Екипът на проекта установи успешно загнездили и отгледали своето поколение 35 двойки дебелоклюни рибарки /Sterna nilotica/, 22 двойки Малки черноглави чайки /Larus melanocephalus/, 20 двойки кафявокрили огърличници /Glareola pratincola/ и 3 двойки тънкоклюни чайки /Larus genei/. Наред с тях сезона бе успешен и за традиционно гнездящите птици на територията на езерото. Регистрирани бяха над 2500 гнездящи двойки гривести рибарки /Sterna sandvicensis/, 125 двойки саблеклюни /Recurvirostra avosetta/, 118 двойки речни рибарки /Sterna hirundo/ и над 20 двойки белочели рибарки /Sterna albifrons/.
Всичко това показва, че усилията на доброволците на „Зелени Балкани”, които участваха в консервационните ваканции на Поморийско езеро през последните години подпомогнаха успешно гнезденето на водолюбивите птици в района!
Използваме случая да изкажем своите благодарности на всички участници в дългогодишната програма на сдружението за опазване на Поморийско езеро.
За контакти:
Димитър Попов - dpopov@greenbalkans.org
Подобряване условията за гнездене на водолюбиви птици в Поморийско езеро и последващия мониторинг са част от проект LIFE10 NAT/IT/256 MC-SALT „Екологично управление и консервация в Средиземноморски солници и крайбрежни лагуни”, който се осъществява с подкрепата на финансовия инструмент LIFE на Европейската Общност.