Екозащитниците не са против инвеститорите. Въпросът за тях е не дали да има инвестиции в ски туризма или да няма, а какви инвеститори България иска да има.
Това заяви пред журналисти вчера Петко Цветков от Българска фондация "Биоразнообразие".
"Въпросът е дали да има инвеститори, които виждат в закона "врата в полето" и правят каквото си искат. И когато вземат една територия, ползват двойно повече и не желаят да плащат. Оказват натиск и изнудват правителство, Народно събрание и предимно гражданите и гостите на столицата със затварянето на достъпа до Витоша. Или искаме социално отговорни инвеститори, които се грижат последствията за околната среда да бъдат минимални", допълни Цветков.
Той съобщи, че днес в 18.30 ч. предстои шествие на скиори и сноубордисти, туристи и природозащитници от НДК през Министерски съвет към Народното събрание.
"В същото това време подстрекаваните от министъра на земеделието Мирослав Найденов протести на хората и на общинските администрации в някои манипулирани общини, които нямат пряк интерес от този закон за горите също ще се състои утре.
Нашият призив е за ненасилие от страна на гражданите, които се чувстват ангажирани. Призоваваме за мирни протести и отстояване на позициите", коментира още той.
Хората от планинските общини, както се представят на сайта на община Банско, организират също днес, но от 12 ч. пред Народното събрание, митинг в подкрепа на поправките в закона.
По думите на Петко Цветков най-големият напредък, който е постигнат до момента, е, че обществото и гражданите на София са дали изключително сериозна заявка, че който каквото и да иска да прави в българските гори, трябва да се съобрази не толкова с държавните институции, колкото с гражданското общество.
Второто най-голямо постижение на протестите, акциите и преговорите е, че гражданските организации, които представляваха обществото в Министерския съвет, успяха да извадят аргументи, с които премиерът беше убеден, че не е защитен интересът на гражданското общество в промените в Закона за горите.
В резултат на това президентът наложи вето и премиерът призова депутатите да се съобразят с ветото, коментира Александър Дунчев от WWF.
"Гражданските организации не търсим компромис, ние бяхме там, за да заявим, че има принципни проблеми и трябва да намерим принципни решения", каза още той.
Едно от нашите предложения беше свързано с улесняването на ремонта на съществуващите ски съоръжения.
Всички сме "за" ремонта на ски съоръженията в страната, добави Андрей Ралев от Сдружение за дива природа "Балкани".
Михаил Михов от Българска асоциация за алтернативен туризъм припомни, че представляваната от него организация и Асоциацията на българските туроператори и туристическите агенции още преди месеци излезе с общо становище против новите текстове в Закона за горите.
Според нас тези промени ще доведат до загуба на други ресурси, които са изключително ценни за туризма в България като, например, качеството на пейзажа, което става все по-търсен ресурс, когато се пътува, коментира той.
Предстои Комисията по земеделие и гори в парламента да се произнесе по ветото на президента и да внесе доклад в пленарната зала, след което всички депутати трябва да гласуват ветото на държавния глава.
Народното събрание трябва да се произнесе в 15-дневен срок по наложеното вето. Ако то бъде прието, ще започне разглеждането на промените в Закона за горите отначало.