Партньорите на БърдЛайф Интернешанъл в България, Румъния, Турция и Гърция започват съвместен проект за птиците в Черно море.
На 5-ти юли в Истанбул се проведе официална среща и пресконференция, за представяне на започващия проект „Подготовка за идентифициране на Орнитологично важни места (ОВМ) в Черно море“(„Черноморски птици“). Той е финансиран от Европейската Комисия и ще се изпълнява до април 2014 година. Координиращa организация е Дружеството за защита на природата/БърдЛайф Турция, а партньори са: БДЗП, Румънското орнитологично дружество и Гръцкото орнитологично дружество.
На срещата, освен представители на четирите партньорски организации присъстваха експерти от ЕС, Европейската Черноморска комисия, Министерството на транспорта, морските връзки и комуникациите на Република Турция, Министерството на околната среда и водите на Република България, Кралското дружество за защита на птиците, журналисти и доброволци.
В рамките на проекта „Черноморски птици“ служители и доброволци от България, Румъния и Турция ще бъдат обучени в методите за изследване и опазване на морските птици. Предвижда се проучване на основните места за хранене и почивка на средиземноморския буревестник и средния корморан, както и картиране на всички колонии на средния корморан в Турция и България. Събраната информация ще послужи за определяне на Морски Орнитологично важни места (МОВМ), съгласно методите и критериите за обявяване на ОВМ. На 6-ти и 7-ми юли, като продължение на официалната срещата, бе проведено и първото обучение в рамките на проекта. Обучението се състоя от две части – запознаване с методиката за проучване на морските птици от брега (теория и практика), и проучване от плавателен съд, съгласно методиката „Европейски морски птици в морето“ (ESAS). Обучители бяха експерти от Гръцкото орнитологично дружество.
Южните и западните брегове на Черно море имат международно значение за популациите на средиземноморския буревестник (Puffinus yelkouan) и средиземноморския подвид на средния (качулат) корморан (Phalacrocorax aristotelis desmarestii).
Наскоро средиземноморският буревестник бе обявен за световно застрашен вид със статус „Уязвим“, съгласно Червения списък на IUCN, а двата вида са включени в Приложение 1 на Директивата за опазване на дивите птици на Европейския съюз.
За допълнителна информация:
Анна Станева
Тел. 0878 599 363; ел.поща: anna.staneva@bspb.org
Минко Маджаров
Тел.: 0889 660 571; ел.поща: minko_madjarov@abv.bg