• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.

NOTICIAS

Защо полетът на забулената сова е толкова тих?
13.07.2012

Защо полетът на забулената сова е толкова тих?

Писъкът на совите е един от най-зловещите звуци в природата, но извън това тези хищни птици ловуват в пълна тишина, пише Виктория Джил в статия в Би Би Си. Наскоро германски изследователи разкриха начина, по който крилете на забулената сова са приспособени за тих полет. Формата и размерът им позволява също така полетът да бъде бавен.

Д-р Томас Бахман от Техническия университет в Дармщат подчерта, че забулените сови са изключително нощни същества. "Те ловуват предимно в тъмното, така че визуалната информация е ограничена и разчитат предимно на акустична информация, за да намират плячката си" - каза той.

Тихият полет позволява на совите да чуват звуците от тичането на полските мишки, които обичат да ловят, и намалява шансовете приближаването на хищника да бъде чуто от потенциалните му жертви.

За да разкрие как забулените сови успяват да летят така тихо и бавно, д-р Бахман изследвал крилете им в големи подробности. Той е изучил оперението им и е направил 3D сканиране на скелетната структура на крилете. Според него тяхната главна особеност е извивката, която прави възможно с всеки удар на крилото да се произвежда по-голяма тяга. Това се получава, тъй като въздушният поток се ускорява над горната повърхност над извитото крило, така че налягането спада и крилото бива "засмукано" нагоре към по-ниското налягане над извитата горна повърхност.

Краищата на перата на всяко крило са изключително фини и редуцират всяка шумна турбулентност по време на полет, обясни д-р Бахман. "Звукът от търкането между самите пера също е намален поради подобната им на кадифе повърхност - добави той . Всъщност цялото тяло на совите е покрито с плътно оперение, като те имат повече пера от другите птици с подобни размери". Меката и гъста перушина поглъща повечето звуци, произвеждани при полета.

Специалистът и неговият екип заявиха, че далечната им цел е да използват структурата на крилете на совите за основа на създаване на безшумни покрития за авиационната индустрия: "Опитваме се да изучим основните принципи, влияещи на въздушния поток около летящата машина и да намалим шума... Засега сме много далече от целта. Може би след 20 години ще сме в състояние да представим такова крило. Дотогава трябва да направим много експерименти с крилете на совите".

http://www.ecomedia.bg

Escribe un comentario sobre la noticia
* Име:
* Коментар:
Simbolos restantes
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Big year
All European birds in one place!
All European birds in one place!
Visiten
Salidas de Birdwatching y Wildlife Fotografia  en BULGARIA. Casa de alquiler
Bird guide for all European birds
All European birds in one place!
 
Application for smart phones
Application for smart phones