• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.

NOTICIAS

Поставените гнездилки за ловен сокол са изключително успешни!
05.07.2012

Поставените гнездилки за ловен сокол са изключително успешни!

Необикновен случай показа, че поставяните от БДЗП метални гнездилки за ловен сокол се „разграбват като топъл хляб” от хищни птици. Възрастна мъжка черношипа ветрушка (Falco tinnunculus) се настани в гнездилката само няколко минути след поставянето й и преди още човекът, който я е монтирал, да е слязъл от стълба!

Това, че близо 70% от поставените в България 147 метални гнездилки „унгарски” образец са вече заети от черношипи ветрушки, не беше особена изненада за природозащитниците от БДЗП. Не беше изненада и появата на ловни соколи около 3 от тях. Но когато на 19.06.2012 г. мъжка черношипа ветрушка долетя само няколко минути след закрепването на гнездилка №302 на стълба и почти веднака кацна в нея, при това – докато монтиралият я човек беше още на стълба, си беше истински куриоз. Първоначално птицата направи няколко кръга над стълба, после кацна за миг на гнездилката, пак направи кръг и кацна направо в нея. После застана на ръба й с вид на горд новодомец, оглеждайки надолу към хората под стълба. Отново влезе в гнездилката, започна да маха с крила, пак застана на ръба, после излетя и след няколко кръга над стълба отново кацна вътре. Оставихме я в своя нов дом...

БДЗП поставя гнездилки за ловен сокол от 2008 г. насам и до момента сме монтирали общо 305 в цялата страна, но подобен случай досега не беше наблюдаван. Известно е, че при птиците има импринтинг и към обстановката около гнездото, т.е., малките „запечатват” изгледа около родното си място и после, когато дойде време те да се размножават, се стремят да намерят именно такова място. Напълно е възможно ветрушката да е излюпена в подобна гнездилка и появата на нова да й е подействала толкова неудържимо, че да кацне в нея само на 15-тина метра от слизащия по стълба човек.

Именно този биологичен механизъм е в основата на стратегията на БДЗП за спасяване на ловния сокол в България. Надяваме се точно по същия начин пораснали, но все още не намерили гнездо ловни соколи да „разпознаят” в някоя от нашите гнездилки родното си място и да го направят такова за поколения свои малки. Те биха били първите в България от 2007 г. насам.

През юни 2012 г. БДЗП приключи монтирането на планираните 10 метални и 10 дървени гнездилки в Североизточна България в рамките на международния проект по програма Лайф+ „Опазване на ловния сокол в Североизточна България, Унгария, Румъния и Словакия” (LIFE09NAT/HU/000384). Това е само малка част от комплекса многостранни дейности, с които целим да създадем максимално благоприятни условия за завръщането на този красив сокол в българската природа.

Усилията ни нямаше да са възможни без неоценимото съдействие на Електроенергийния системен оператор (ЕСО ЕАД), неговите поделения във Варна и Добрич и без помощта на инж. Мирчо Божков, инж. Огнян Христов, инж. Тодор Ангелов, инж. Добромир Дойчев, инж. Иван Великов, Стоян Стоянов, Николай Стефанов, Бейджан Хюсеин, Галин Стефанов, Свилен Иванов и Димитър Чернев, на които изказваме дълбоката си благодарност!

За повече информация:

д-р Петър Янков,
моб. 0878 599 373
petar.iankov@bspb.org

http://bspb.org

Escribe un comentario sobre la noticia
* Име:
* Коментар:
Simbolos restantes
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Big year
All European birds in one place!
All European birds in one place!
Visiten
Salidas de Birdwatching y Wildlife Fotografia  en BULGARIA. Casa de alquiler
Bird guide for all European birds
All European birds in one place!
 
Application for smart phones
Application for smart phones