• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.

NOTICIAS

Политика на ЕС по отношение на Арктика
05.07.2012

Политика на ЕС по отношение на Арктика

Европейската комисия и върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност очертаха днес бъдещия конструктивен ангажимент на ЕС по отношение на Арктика, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Арктическият регион е ключов компонент от околната среда на планетата. Изменението на климата в Арктика се ускорява драматично, като промяната е все по-видна от година на година, а неговото отражение върху екосистемата и традиционното препитание на местните жители е значително.

В същото време бързо топящите се морски ледове, заедно с технологичния напредък откриват нови икономически възможности в региона като корабоплаването, минното дело, добива на енергия и риболова. Въпреки че тези дейности се отразяват благоприятно на световната икономика, към тях следва да се подхожда по предпазлив и устойчив начин: ако не бъдат спазени най-високите екологични стандарти, може да се очаква допълнително отражение върху уязвимия регион на Арктика.

Обобщена в три думи „знания, отговорност, ангажираност“, приетата днес стратегия съдържа пакет от конкретни действия, които допринасят за научните изследвания и устойчивото развитие на региона и насърчават технологии, щадящи околната среда, които могат да бъдат използвани за устойчиво корабоплаване и минно дело.

Стратегията също така подчертава действията на ЕС в Арктика от 2008 г. досега. В този контекст през последното десетилетие ЕС е допринасял с 20 млн. евро годишно за изследванията в Арктика и е инвестирал над 1,14 млрд. евро в устойчивото развитие на региона от 2007 г. досега.

Катрин Аштън, върховен представител на ЕС и заместник-председател на Комисията, заяви: „Чрез действията, които представихме днес, искаме да покажем на света, че ЕС се отнася сериозно към ангажиментите си, поети към Арктическия регион. Случващото се в Арктика прави нашата работа за борба с изменението на климата още по-неотложна и придобива все по-голямо стратегическо, икономическо и екологично значение за Европейския съюз.

ЕС иска да има положителен принос към сътрудничеството между арктическите държави и да вземе предвид нуждите на коренното население и местните общности в арктическите райони“.

Комисарят по въпросите на рибарството и морското дело Мария Даманаки заяви: „Арктика претърпява големи промени, които позволяват развитието на нови икономически дейности в тази уязвима част на света. Възникват екологични предизвикателства и възможности, които изискват внимание на световно равнище, и ЕС може да помогне в значителна степен — в научните изследвания, финансирането, борбата с глобалното затопляне и развитието на по-екологосъобразни технологии. Именно това е смисълът на интегрираната морска политика на ЕС — да допринася за намирането на общи решения за устойчиво управление на моретата“.

Върховният представител Аштън и комисар Даманаки посетиха Арктика през пролетта: г-жа Аштън посети Финландия, Швеция и Норвегия, включително Свалбард, а г-жа Даманаки — Гренландия.

Съобщението съдържа серия от мерки в подкрепа на ефективното стопанисване на Арктика. Те включват:

- подкрепа за арктическите научни изследвания в рамките на програмата на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“, която има бюджет от 80 млрд. евро;

- принос към операции по издирване и спасяване в Арктика чрез извеждането на спътници за наблюдение от ново поколение;

- засилване на действията за борба с изменението на климата;

- използване на възможностите за финансиране по линия на ЕС за постигане на устойчиво развитие на Арктика в полза на коренното население и местните общности;

- насърчаване и развитие на щадящи околната среда технологии, които могат да бъдат използвани от добивната промишленост в Арктика;

- укрепване на двустранния диалог по въпроси, свързани с Арктика, с Канада, Исландия, Норвегия, Руската федерация и САЩ, включително чрез кандидатстване за статут на постоянен наблюдател към Арктическия съвет;

- активизиране на усилията за поддържане на редовен диалог с представители на организации на коренните народи относно политиките и програмите на ЕС;

Като цяло Съобщението съдържа 28 действия.

Акценти в Съобщението:

Изменение на климата: ЕС, който е на път да изпълни целите от Киото, включи в законодателството си ангажимента за намаляване с 20 % на емисиите на парникови газове и се придържа към дългосрочната цел за намаляване на емисиите си с 80—95 % до 2050 г.

Устойчиво развитие: За финансовия период 2007—2013 г. ЕС предоставя над 1,14 млрд. евро за развитие на икономическия, социалния и екологичния потенциал на арктическите региони на ЕС и съседните райони.

Научни изследвания: ЕС има водеща роля в арктическите научни изследвания през последните десет години, като е допринесъл с близо 200 млн. евро от европейските фондове за международни изследователски дейности в Арктика.

Европейският парламент и държавите — членки на ЕС, се приканват да представят гледните си точки по предложените действия. Съобщението поставя начало и на процес на диалог и консултации с арктическите държави, коренните народи и други заинтересовани страни за доусъвършенстване на политиката на ЕС по отношение на Арктика.

Периодът 2005—2010 г. беше най-топлият, регистриран някога в Арктика, а прогнозите за следващите 30 — 40 години сочат, че летата в региона ще бъдат без сняг. Бързите промени биха могли да улеснят достъпа до богатите природни ресурси като нефт и газ и да отворят пътища за корабоплаване, които биха могли да спестят време и разходи за важни търговски коридори между Европа и Азия. Арктическият съвет е основният международен форум, който се занимава с устойчивото развитие и опазването на околната среда в Арктика. Членове на Арктическия съвет са арктическите държави (Канада, Дания, представляваща Гренландия и Фарьорските острови, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция и САЩ). Организациите на коренните народи са постоянни участници в Арктическия съвет.

През декември 2008 г. от името на ЕС Европейската комисия кандидатства за статут на наблюдател в Съвета. Тази кандидатура бе потвърдена в края на 2011 г. Очаква се Арктическият съвет да вземе решение по кандидатурата на министерската си среща в Кируна през май 2013 г.

http://www.ecomedia.bg

Escribe un comentario sobre la noticia
* Име:
* Коментар:
Simbolos restantes
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Big year
All European birds in one place!
All European birds in one place!
Visiten
Salidas de Birdwatching y Wildlife Fotografia  en BULGARIA. Casa de alquiler
Bird guide for all European birds
All European birds in one place!
 
Application for smart phones
Application for smart phones