• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.

NOTICIAS

Бедстващите океани
03.07.2012

 Бедстващите океани

„Всеки път, когато вдишвате, трябва да знаете, че половината от кислорода се произвежда в океаните – всъщност го произвежда планктонът.“ – това са думи на Andrew Hudson, началник на Програмата на ООН за водите и океаните, част от Програмата на ООН за развитие.

Океаните са и най-големият световен източник на протеин – около 2,6 млрд. души разчитат на тях, за да си осигурят жизненоважните белтъчини, а над 3 млрд. изкарват прехраната си благодарение на морското и крайбрежно биоразнообразие, сочат данни на Организацията на обединените нации.

Пазарната стойност на ресурсите, които моретата осигуряват, и на индустриите, свързани с тях, възлиза на повече от 3 трилиона долара на година.

И докато океаните генерират блага за човечеството, то ги унищожава. Около 30% от въглеродния диоксид във въздуха се разтваря в морската вода и я подкиселява леко, но когато количествата парников газ се увеличават, се увеличава и степента на киселинност в океаните. Това застрашава организмите, които трупат калциев карбонат в черупките си, обяснява Hudson в интервю за новинарския център на ООН, и защитната им бариера започва да се разтваря.

Martha Shaw, специален кореспондент на ООН, пише, че в продължение на 20 млн. години химичният баланс на водата се е запазил стабилен, но с началото на индустриалната революция ситуацията се е изменила значително. Така за няколко века хората сме успели да нарушим хармония, съществувала милиони години, хармония, от която зависи оцеляването на океаните като пълноценни екосистеми.

Но това далеч не е единственият проблем. В резултат на замърсяването и подкиселяването на океаните организмите в тях страдат от хипоксия (недостатъчно снабдяване на клетките с кислород). До момента по света са известни над 400 зони с намалено съдържание на кислород и за съжаление броят им продължава да се увеличава. Преди години проблемът се е наблюдавал и в Черно море, но след 15-годишни усилия чрез промяна в земеделските практики, индустриални реформи, инвестиции в пречистване на отпадни води и цялостно редуциране на замърсяването, той в голяма степен е овладян.

Въпреки сигналите, които водните басейни дават за безотоговорното ни и експлоататорско отношение към тях, не винаги получават нужното внимание.

Свръхриболовът вече е не просто потенциална опасност, той е проблем, който стои с пълна сила пред видовото разнообразие в морските води. Рибата, която се улавя, многократно надвишава границата на устойчивост. По данни на Световния фонд за дивата природа 53% от световните риболовни територии са напълно експлоатирани, 32% са свръхексплоатирани, изчерпани или са в процес на възстановяване. Около 90% от големите риби в океаните вече са уловени.

Проблемът беше включен в дневния ред на приключилата преди дни в Рио де Жанейро световна конференция, посветена на устойчивото развитие. В резултат на обсъжданията страните се споразумяха да засилят усилията си за изпълнение на приетия през 2002 г. по време на срещата на върха в Йоханесбург план за устойчив риболов. Държавите поеха ангажимент и спешно да вземат необходимите мерки за възстановяване числеността на видовете поне до ниво, достатъчно за оцеляването им.

И друг фактор освен риболова влияе върху рибните популации – инвазивните видове. Засиленото корабоплаване е причина за внасяне на нетипични за дадена акватория организми. Те полепват по плавателните средства или се изхвърлят с баластните води. Попадайки в нетипичното си местообитание, оказват сериозно негативно влияние на традиционните видове. Щетите, които нанасят върху екосистемите, могат да достигнат милиарди долари. В отговор на нарастващата заплаха през 2004 г. Световната морска организация прие Международната конвенция за контрол и управление на баластните води и утайките от кораби.

http://biolife.bg

Escribe un comentario sobre la noticia
* Име:
* Коментар:
Simbolos restantes
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Big year
All European birds in one place!
All European birds in one place!
Visiten
Salidas de Birdwatching y Wildlife Fotografia  en BULGARIA. Casa de alquiler
Bird guide for all European birds
All European birds in one place!
 
Application for smart phones
Application for smart phones