В началото на месец юни стартираха дейностите по проучване на гнездовото разпространение на вечерната ветрушка (Falco vespertinus) в България. Приоритетните райони на изследване са Югоизточна и Централна Северна България.
„Към момента успяхме да регистрираме две двойки вечерни ветрушки. Птиците са на етап мътене на яйцата си. Продължаваме с проучването си, като се надяваме да открием още двойки от този застрашен вид сокол.” - сподели координатора на проекта Свилен Чешмеджиев от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).
Освен дейностите по изследване на вида, през месец май бяха поставени няколко изкуствени къщички за вечерни ветрушки в подходящи местообитания в района на гр. Бургас. „На всички подходящи места за изкуствени гнездилки ще им бъдат взети географски координати, като през есента там ще поставяме къщичките за вечерните ветрушки. Целта ни е да подсигурим места за гнездене, където видът ще се чувства сигурен и защитен”, разказва още Свилен Чешмеджиев.
Всички тези дейности се извършват в рамките на проект „Заедно за вечерната ветрушка”, който се финансира по програма М-Тел Еко Грант и ще се изпълнява до края на 2012 год. За повече информация посетете www.mtel.bg/mtel-eko-grant-2012.
За повече информация:
Свилен Чешмеджиев – координатор на проекта
0878 599 383, svilen.cheshmedjiev@bspb.org