Микроотпадъците в Средиземно море ще бъдат картографирани това лято, за да се установи къде са и как се придвижват и преобразуват, съобщи АФП.
Наричани "супа от пластмаса", те вероятно ще са повече от измерените през 2010 г. и 2011 г.
Очаква се микроотпадъците да са над 290 млрд.
Експедицията, ръководена от Брюно Дюмоне, ще продължи три седмици - от края на юли до средата на август.
Замърсяването на морето с пластмасови боклуци е най-голямо край устията на реките и големите градове.
Ако то продължава със сегашния темп, след 30 или 40 години Средиземно море ще е почти мъртво, предупреждават учените.
Френски учени ще изследват и подкиселяването на океаните със симулация на дъното на Средиземно море, за да видят как реагират раковините и водните растения на очакваните стойности за 2050 и 2100 г.
Първата подобна симулация в Европа ще започне в Югоизточна Франция.
Учени от океанографския институт във Вилфранш-сюр-мер ще инсталират на дъното на залива край града нещо като правоъгълен аквариум от плексиглас, където няколко месеца ще поддържат ниво на киселинност, каквото се очаква за 2050 г. и 2100 г.
Така те се надяват да установят как ще реагират видовете и да прогнозират какъв ще стане океанът.
Основният парников газ - въглеродният двуокис, причинява освен покачване на температурите и бързо подкиселяване на океаните, които поглъщат четвърт от неговите емисии.
Според прогнозите регистрираната сега киселинност е безпрецедентна от 800 хил. години насам. От 8,2 през 1800 г. показателят рН на океана може да стане 7,75 към 2100 г.
Това явление и неговият темп преобръща химията в океаните и намалява карбонатните йони, които се използват като градивен елемент от морските организми за черупките и скелетите им.
Подобен експеримент се провежда и в Калифорния.