На 6-7.06.2012 г. на площадката за подхранване над Сливен се появиха общо 16 лешояди, между които интересни посетители – лешояд G10, освободен край Кресна, както и младеж със сиво-бяла нечетлива крилометка.
Групата, която се храни на площадката бе съставена от 11 птици, освободени от от волиерите за адаптация край Сливен и край Котел, поддържани в рамките на проект „Завръщане на лешоядите в България” LIFE08 NAT/BG/278. Освен тях служителите на проекта наблюдаваха общо четири диви немаркирани птици – две млади и две почти възрастни. Едната от тези птици бе доведена от В19, птица, освободена в Котел но зимувала в Източни Родопи.
Освен тези птици, на площадката бе и младеж, маркиран с червен пръстен G10. Това е птица от испански произход, освободена през 2011 г. в района на Кресна, югозападна България. За наша изненада, лешоядът успя да намери свои събратя на разстояние от 280 км по пряка линия.
Освен кресненският гост, сред лешоядите бе все още неустановен млад белоглав лешояд, маркиран с нечетлива сиво-бяла крилометка на лявото крило, закрепена с жълта ушна марка. Птицата се задържа само ден, след което не е наблюдавана.
Като цяло групата от останалите лешояди е съставена от млади птици, освободени от волиерите за адаптация край Сливен и край Котел. Разстоянието между двете волиери по пряка линия е около 25 км. За острото зрение на лешоядите това е нищо и когато планират високо в небето, те се виждат едни други. От друга страна, социалният им нрав ги кара да проверят над какво се вият останалите и така групата постоянно облита територията между двете клетки и се храни и на двете площадки.
За радост на екипа на проекта, голямата фиксирана група предизвиква интереса и на други лешояди, идващи от съседни колонии (в Източни Родопи или Сърбия) и те често се отбиват, за да споделят трапезата на „балканските” си събратя.
За повече информация:
Елена Кметова – ръководител на проекта
Телефон: 0885219557; мейл: ekmetova@greenbalkans.org