Първите две перки са вече инсталирани, като ветропаркът се намира на 2 км отстояние от волиерата за адаптация на лешояди в Сливен, директно по трасето на птиците за Котел.
Екипът на проект „Завръщане на лешоядите в България” LIFE08 NAT/BG/278 с ужас става свидетел на издигането на ветропарка, безсилен да стори каквото и да било.
Инвестиционното намерение е придвижено още през 2008 – 2009 г., съгласувано от РИОСВ Стара Загора на етап преценка, без Оценка за съвместимост. Основният мотив на РИОСВ Стара Загора е, че ветропаркът се изгражда извън територията на ПП Сините камъни и НАТУРА 2000 зоните Сините камъни – Гребенец и Котленска Стара планина. Няма никакви предписания и условия в издадените документи. Оттогава насам са изтекли всички срокове за обжалване и административни действия.
Има обаче Решение на съда на ЕО, че при оценка на въздействието върху видове и местообитания обект на защита няма пряко значение, дали обектите са в или извън защитена зона. Естествен пример за това са и нашите птици – волиерата за адаптация се намира на 2 км от билото, където се изграждат перките, но птиците редовно използват това трасе при придвижванията си между площадките за подхранване на Сливен и Котел. Това твърдение е подкрепено от множество доказателства – координатите, изпращани от GPS/GSM предавателите; кадрите от фотокапана, заснели „котленски” птици на Сливен и наблюденията на „сливенски” птици край Котел.
Въпреки това първите две перки са факт, а единственото, което ни остава е да се молим и надяваме птиците, за които се грижим по няколко години с пари от Европейската Общност и нашите собствени данъци, да избегнат острите витла.
В момента се шуми около друг случай, където страната неправомерно разреши изграждането на хиляди турбини в района на Калиакра, през който мигрират стотици хиляди по пътя си на юг и обратно. На 21.06. Европейската Комисия изпрати последно юридическо предупреждение - мотивирано становище , в което България се призовава да спази действащото законодателство на ЕС. Ако страната ни не изпълни това искане в рамките на два месеца, Комисията може да отнесе казуса до Европейския съд и страната ни да отнесе солени глоби за неспазване на европейското законодателство.
Проблемът там е същият – компетентните органи не са приложили правилно критериите за преценка по член 16 на Наредбата по ОС, които критерии изискват оценка на въздействието и кумулативния ефект, независимо от това дали проектите попадат в самите защитени зони.
Ще продължим борбата си срещу неправомерното изграждане на ветропаркове, които сериозно застрашават уникалното биологично разнообразие на страната ни и обезсмислят всичките ни усилия за възстановяване на видове и местообитания.
За повече информация:
Добромир Добринов – ddobrinov@greenbalkans.org
Елена Кметова – ръководител на проекта
Телефон: 0885219557; мейл: ekmetova@greenbalkans.org
Сега сме 2022 година. 10 години след като тази публикация поставя въпроса за риска от сблъсък на птиците с ветрогенераторите. Сега след тези 10 години няма загинал лещояд от таи волиера сблъскал се с ветрогенераторите. Дали не е време да помислим.