В търсене на последните вечерни ветрушки в България се впуснаха доброволците на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в периода от месец май до края на юли. Дейностите по проучването на този изключително рядък, застрашен и атрактивен вид сокол са ключови в стартиралия през април проект на БДЗП „Заедно за вечерната ветрушка”, финансиран по програма М-Тел ЕКО Грант 2012.
От многоброен и разпространен в миналото вид, днес вечерната ветрушка е почти изчезнала от България, поради което е вписана в Червената книга. „За почти три месеца детайлни проучвания успяхме да локализираме само три гнездящи двойки за територията на цялата страна. Всички те се намират в Сливенска област. Разполагахме с данни за вечерни ветрушки и около Бургас и Плевен, но там не успяхме да открием гнездящи двойки” - сподели координаторът на проекта Свилен Чешмеджиев.
Гнездата са установени на група единични тополи сред обширна обработваема територия с различни земеделски култури – царевица, слънчоглед, люцерна и изоставени земи. В съседство с вечерните ветрушки бяха открити и гнезда на други видове дневни грабливи птици – черношипа ветрушка, сокол орко и белоопашат мишелов.
През есента предстои поставяне на 50 броя изкуствени гнездилки за вечерната ветрушка с цел осигуряване на подходящи места за гнездене. За повече информация посетете www.mtel.bg/mtel-eko-grant-2012.
Свилен Чешмеджиев – координатор на проекта
0878 599 383, svilen.cheshmedjiev@bspb.org