Женският гепард Сара направо разсипа световния рекорд на 100 м спринт, като спря хронометъра на 5,95 секунди. В сравнение с нея световният рекордьор Юсеин Болт с неговите 9,58 сек изглежда категорично тромав, съобщава статията на Руф Смит в "Нешънъл джиографк" (тук със съкращения).
Бягането на 11-годишната гепардка от зоопарка в Синсинати, САЩ, бе проследено с радар, който определи скоростта й на 98 км/ч, гласи съобщение от администрацията на зоопарка. "Нешънъл джиографик" фотографира Сара и други гепарди за ноемврийския си брой, който ще включва безпрецедентни високоскоростни снимки.
Според съобщението спринтът на Сара от 20 юни представлява най-бързото измерено пробягване на 100 метра от същество на тази планета. Това не е изненада за Кейтрин Хилкър, която е отгледала гепардката от мъниче: "Никой не може да бяга като Сара. Тя е специална. Знаех, че може да пробяга разстоянието за под 6 сек, но да го видя как става беше чудесно".
По време на фотосесията 5 гепарда се съревноваваха в спринтове по няколко пъти дневно. За тях бе като игра да се стрелнат от задницата на един от фургоните на зоопарка и да преследват пухкави изкуствени кучета, дърпани с висока скорост по поляната от корда. Гепардите са привикнали към дълги спринтове за посетителите в зоологическата градина, които обичат да наблюдават този природен спектакъл. Подобнии демонстрации са полезни не само за физическото състояние на котките, но и за каузата за набиране на средства за тяхното опазване.
За снимачния екип и гледачите на животните дните на снимките бяха доста дълги, горещи и пълни с предизвикателство. Гепардите са най-бързите сухоземни същества, които ускоряват приблизително като "Ламборджини", но те са и индивидуалности. Имат настроения като хората и някои от тях са по-добри атлети от други, каза Хилкър. Времето за изминаване на 100-те метра в опитите на петте гепарда варира от зашеметяващите 5,95 сек на Сара до "пешеходните" 9,97 сек на млад мъжки гепард, който си тичал разсеяно.
Ако световният рекорд в бягането на Сара изглежда от човешка гледна точка впечатляващ, то почти сигурно е, че дивите гепарди - жилести, гладни и преследващи антилопи за оцеляването си - понякога бягат и значително по-бързо. "Това тук им беше само за удоволствие - отбеляза Хилкър - те знаят, че ще бъдат нахранени и виждат финалната линия".