Броят на нападенията от мечки в Смолянско е с над 30% по-нисък, в сравнение с 2010 г. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Александър Дуцов от Сдружение за дивата природа „Балкани”. По думите му - до момента най-много електропастири са раздадени в Смолянска област и се забелязва сериозен спад на проблемите с нападения от мечки.
„В Смолянско са най-много желаещите да получат електропастири срещу мечки. Там бяха най-голям брой пострадали през 2009 – 2010 г., когато започна програмата, и се раздадоха най-много електропастири. Съответно се забелязва и най-сериозен спад на проблемите в Родопите като в сравнение с 2010 г., броят на нападенията от мечки е с 30% по-нисък, дори и повече”, посочи Дуцов.
Към РИОСВ - Смолян има сформирана спешна група за мечката, които реагират на сигнал, допълни той.
„Те не само оценяват щети, но много често предлагат и конкретни мерки според ситуацията, в която се случва даденият проблем. Надявам се, в скоро време да започне раздаване на контейнери за отпадъци, които са със заключващ механизъм, за да не могат мечките да се хранят от тях”, каза Дуцов и припомни случая преди години, когато жена с децата си отива да из хвърли боклук и попадна на мечка до контейнера.
„Мечката не беше никаква заплаха за жената, но все пак я стресна. За да се избягват такива ситуации, първо се предвижда пилотно раздаване на такива контейнери в някои места и второ – препоръката е повечето контейнери за отпадъци да бъдат отдалечени от местообитания, които са подходящи за диви животни. В случая, за който ви казах, самият контейнер беше изкаран извън селото, в гората, за да не им мирише, което е създало предпоставка именно за такъв проблем”, посочи Дуцов.
Ако стопанинът стане свидетел на нападение, няма право да убие животното, освен при самозащита – ако то представлява заплаха за неговото здраве или здравето и живота на него и на неговото семейство, обясни Дуцов.
По закон и по директиви, се разрешава унищожаване на индивиди, които са заплаха не само за живота и здравето на хората, но и за тяхната собственост, но със съответното разрешително, което по настоящем се издава от Министерството на земеделието и храните чрез Изпълнителната агенция по горите, каза още Александър Дуцов.
„Фотокапаните играят роля само за наблюдение. Чрез тях получаваме информация какво и откъде минава”, каза той.
„Електропастирът е хубаво нещо, но не трябва да ограничаваме хората. Да ограничим достъпа означава, че трябва да оградим изцяло населените места. Тогава хората стават като затворници. От няколко години се разпространяват и субсидират електропастири за хора, които имат пчелини или домашни животни, и са в райони, където има опасност или потенциална възможност за нападения. До момента са раздадени може би над 150 – 160 електропастира основно в Родопите, но също така в Рила, Пирин и Централен Балкан”, каза Александър Дуцов.