Експерти на БДЗП, провеждащи мониторинг на белоглавите лешояди в Източните Родопи, установиха 36 отгледани малки. И през този сезон продължи естественото увеличение на популацията на вида. Двойките, заели гнезда бяха 60, от които към размножаване пристъпиха 52 двойки.
Гнездовият успех е под средния за Източните Родопи установен за период от 25 години. Това се дължи най-вече на студеното време през Януари-Март и липсата на опит на непълно възрастните птици, които са голяма част от неуспешните двойки.
Опазването на белоглавия лешояд е една от най-успешните дейности на БДЗП. Данните от мониторинга, извършван вече за 25-та поредна година, показват, че в края на 80-те години размножаващите се двойки са били едва 13, докато през настоящата година е отчетен абсолютен максимум на популацията - 60 двойки.
Въпреки добрите новини от българскта част на Източни Родопи, състоянието на популацията в съседните Гърция и Македония се влошава, като в континенталната част на Гърция тази година са се размножавали не повече от 15-20 двойки и около 20 двойки в Македония. Увеличение има само в Сърбия. Използването на отрови, сблъсъците с ветрогенератори, опасната електропреносна мрежа, и западането на животновъдството са най-сериозните заплахи, правещи несигурно бъдещето на вида на Балканите. Нужни са значителни усилия и координиранe на действията за опазването на вида в отделните страни за гарантиране оцеляването на вида в региона.
За допълнителна информация:
Добромир Добрев
dobromir.dobrev@bspb.org