Сред ветеринарно-медицинските препарати, освен Диклофенак, смъртоносен за лешоядите е и медикаментът Кетопрофен. В България употребата на Диклофенак не е лицензирана, но Кетопрофенът свободно се използва във ветеринарно-медицинската практика в страната.
Това се посочва в отговора на „Българската агенция по безопасност на храните”, относно отправеното запитване на БДЗП, във връзка с правния стаут и употребата на Диклофенак в България. Като алтернатива с обезболяващ ефект са рарешени и се използват ветеринарно-медицински продукти, съдържащи активна субстанция ketoprofen и metamizole sodium.
В регисъра на разрешените ветеринарно-медицински продуки Кетопрофенът се използва под формата на медикамента Кетофен (таблетки и инжекционен разтвор).
След като редица национални и международни природозащитни организации алармираха за спешната необходимост от въвеждането на пълна забрана на ветеринарно-медицинската употреба на Диклофенак - медикаментът, довел до унищожаването на 99% от популациите на лешоядите в Индия, Пакистан и Непал, на дневен ред излиза и опасността от упоребата на Кетопрофен. Редица изследвания доказват подобно на Диклофенака токсично влияне на Кетопрофена върху лешоядите (Naidoo et al. 2009, 2010).
BirdLife International настоява за строг контрол в употребата на Кетопрофен в Индия, където препаратът се използва като алтернатива на Диклофенак. При проведено изследване на 200 трупа на домашни животни, в 70% от тях са открити смъртносни за лешоядите концентрации на Кетопрофен. Предполага се, че използването на медикамента вече е причина за допълнителното понижаване на броя на популациите на лешояди в Индия.
Изследванията за опасните и безопасните за лешоядите ветеринарно-медицински медикаменти продължават. Засега като безопасен е отбелязан препаратът Мелоксикам. Посоченият от „Българската агенция по безопасност на храните” metamizole sodium, също не е опасен за лешоядите.
Заради опасността, която носят за дивата природа и при наличието на безопасни алтернативи, медикаментите Диклофенак и Кетопрофен трябва незабавно да бъдат забранени за свободна ветеринарно-медицинска употреба. Подобна навременна природозащитна интервенция вече е доказала своя положителен ефект за възстановяване популациите на лешоядите (Galligan et al. 2014).