Вече трети ден – с рязък завой на развитие – продължава казуса с новите правила за обозначаване на фуражи, които съдържат генетично модифицирани организми (ГМО). Днес в него се включи с позиция и действия депутатът от "Синята коалиция" Ваньо Шарков, който подкрепи опасенията на няколко екороганизации, че има реален проблем с последните промени в Закона за фуражите, гласуван миналия петък в парламента. Депутатът и представители на природозащитниците днес са се срещнали с юристите в президенството, за да ги запознаят с проблема и да обсъдят възможности за изход.
"Проблемът на българския закон за фуражите в сегашния му вид е, че смесва пакетирани и непакетирани фуражи и ги урежда заедно. Това е в противоречие с Европейския регламент, където те са ясно разграничени и отделно уредени – опакованите задължително трябва да имат етикет, а неопакованите трябва да имат или етикет, или придружаващи документи," обясни за "Дневник" Шарков.
И според него, притеснително е, че с въведения нов член 23 г в Закона за фуражите се дава възможност да не се посочи изрично върху етикета дали даден фураж е с ГМО-съдържание, ако това се напише в документацията.
Преди два дни окончателно гласуваните поправки в Закона за фуражите предизвикаха тревога сред граждански организации. Екологични организации, начело със сдружение "За Земята", определиха поправките като "лобистки" и настояха президентът Росен Плевенлиев да наложи вето и да ги върне за преразглеждане в НС.
Ден след гражданското искане за вето, председателят на Комисията по земеделието и храните Десислава Танева категорично отрече твърденията на природозащитниците като обясни в пресинформация, че става дума за "абсолютно разминаване в информацията" и че всъщност се въвежда още по-рестриктивен режим за информацията за ГМО при фуражите.
По-късно през деня обаче Танева се срещна с представители на екоорганизациите, на която обещава, че ще се променят спорните текстове, които будят обществени притеснения. Изготвят и текст, по който постигат общо съгласие, разказва Шарков. В него изрично са разделени изискванията за пакетирани и непакетирани фуражи, подобно на еврорегламента – като придружаващите документи са задължителни за непакетирани фуражи, а когато става дума за пакетирани – задължителни са етикети. Депутатката от ГЕРБ предложила като механизъм промяната на текстовете да стане с преходните и заключителни разпоредби в друг закон – Закона за рибарството и аквакултурите.
До публикуване на материала, ДесиславаТанева от ГЕРБ и Ивайло Попов от "За земята" не отговаряха на мобилните си телефони за техния коментар.
В четвъртък Ваньо Шарков и представители на природозащитните организации разговарят с юристите в президенството, докато държавният глава е на официално посещение в Турция. Ивайло Попов от "За земята" представя там текста, по който са се споразумели с шефката на водещата комисия по Закона за фуражите Десислава Танева.
Не е юридически коректно да променяш с преходни и заключителни разпоредби на един закон друг. По тази позиция са се съгласили и юристите на срещата. Затова и е обсъден втори вариант за промяна – държавният глава да наложи вето само върху текстовете, по които има възражения, за да се прегласува по начина, по който са се разбрали двете страни.
Третият възможен и предлаган сценарий е след публикуване на Закона за фуражите да започне чисто нова процедура на промяна. Тази опция и е най-дългата като процедура.
Юристите ще запознаят с казуса президента, който се връща тази вечер у нас. "Ако иска президентът да изрази позицията си по тази важна тема – ГМО, идеалният момент да го направи е този," е мнението на Шарков, а историята явно ще има продължение.