• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.

NEWS

Бял голям корморан и големи брегобегачи бяха наблюдавани в езерата на Бургас
07.03.2013

Бял голям корморан и големи брегобегачи бяха наблюдавани в езерата на Бургас

 „Бял” голям корморан и големи брегобегачи бяха наблюдавани в езерата на Бургас през февруари. Двете наблюдения са изключително редки за нашата природа и представляват голяма ценност за хората, които обичат да наблюдават птици в тяхната естествена среда, но преди всичко за орнитолозите, занимаващи се с научна дейност в тази област.
На язовир Мандра сред струпване от няколко големи корморана, вид, който е постоянен в нашата страна и познат на повечето хора с тъмната си черна окраска, е видян екземпляр в много светло, почти бяло оперение. „Белият” голям корморан се е откроявал сред черните си събратя, с което привлича вниманието на специалистите и доброволците, участници в редовния мониторинг на биологичното разнообразие провеждан в рамките на проект „Живот за Бургаските езера” към програма LIFE+ на ЕС, изпълняван от Българско дружество за защита на птиците. Причината някои екземпляри да изглеждат бледо жълтеникави или почти бели в дивата природа се дължи на частичната или пълна липса на два вида пигменти (меланини) в перата и кожата на птиците. Такива индивиди са известни, като леуцисти.

Бялата, иначе черна, птица е била наблюдавана няколко дни по-късно след нейното откриване на същото място.
Само два дни след интересното наблюдение от язовир Мандра, в другото езеро на Бургас - Атанасовското, са видени девет екземпляра от вида голям брегобегач. В момента на наблюдението птиците са се хранили в смесено ято със сребърни булки и тъмногърди брегобегачи. Големият брегобегач е рядък вид за България. Той се среща у нас само по време на миграция или зимуване. Обикновено се виждат само единични птици.


За повече информация:
Мариана Вълчева
Връзки с обществеността
0879 534 016
Life + „Живот за Бургаските езера”
mariana.valcheva@bspb.org
www.bspb.org
№137/28.02.2013г.

http://bspb.org

Type comment for the news
* Име:
* Коментар:
Characters left
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Big year
All European birds in one place!
All European birds in one place!
Visit
Birdwatching and Wildlife Photography Tours in BULGARIA. Cottage to rent
Bird guide for all European birds
All European birds in one place!
 
Application for smart phones
Application for smart phones