БДЗП подкрепя мерките, предложени от отговорните институции, по повод регистрирания случай на птичи грип в района на защитена местност „Пода“. След като бяха взети проби от намерения в събота умрял къдроглав пеликан, вчера бе установено, че той е заразен с вирусния щам H5N1. Веднага бе сформирана междуведомствена комисия и кризисен щаб в Бургас, в която участва и представител на БДЗП и бяха набелязани поредица от мерки за превенция на разпространението на птичи грип. Министерство на земеделието и храните даде извънредна пресконференция днес, на която бе съобщено, че няма пряка опасност за населението и са предприети всички мерки за нейното овладяване.
Сред основните мерки са забрана на лова на водоплаващи птици в района на Бургас (в сряда и събота са последните ловни дни за водоплаващи птици за сезона), засилване на контрола върху търговията с птици и дивеч и забрана за пускане на домашните птици на открито с цел да се избегне контакт с диви птици.
„Става въпрос за единичен случай, няма масова смъртност сред птиците в Бургаско“, коментира д-р Петър Янков, представител на БДЗП в Бургас и в Природозащитен център „Пода“, където бе намерена мъртвата птица. „Ситуацията се следи внимателно, правят се обходи на местата, където се срещат диви птици и се следи за евентуалното повишаване на смъртността, но за момента такова не се наблюдава“, успокои д-р Янков.
За момента Природозащитен център „Пода“ няма да бъде затворен за посетители, тъй като няма непосредствена опасност за посетителите, но ги приканваме да бъдат внимателни и да сигнализират за всичко, което им се струва необичайно, като и при никакви обстоятелства да не влизат в досег с умрели птици или други диви животни.
БДЗП за пореден път призовава хората, които намират безпомощни птици, да не ги улавят и да не се опитват да ги спасяват, а да съобщават за тях на съответните институции (РИОСВ, а в конкретния случай на горещия телефон на Областната дирекция по безопасност на храните, Бургас – тел. 0879 945 224).
Високите био-санитарни норми в птицефермите и личните стопанства са ключът за спиране на разпространението на птичия грип. БДЗП насърчава правителството и отговорните институции да насочат усилията си към домашните птици и търговията с декоративни и диви птици. Поддържането на забраната за лов също е от голямо значение, както и спирането на незаконния улов на пойни птици.
Експертите предупреждават хората, които имат лични стопанства и отглеждат птици, да сигнализират, ако забележат необичайно поведение или умрели птици, както и да спазват висока лична хигиена, като измиват редовно ръцете си със сапун.
Птичият грип съществува естествено в природата. Опитът от избухването на епидемия преди години показа, че лоши практики и ниски хигиенни норми са основната причина болестта да вземе застрашителни размери. Тогава стана ясно, че употребата на птичи торове или птичи изпражнения като храна в рибни ферми и в селското стопанство е един от източниците на разпространение на заразата в Югоизточна Азия. Интересен е фактът, че възникналите огнища на заразата съответстват до голяма степен на трасетата на търговските пътища и нямат припокриване с миграционните пътища на птиците.
/ снимка: Светослав Спасов /