• Птиците в България
    Птиците срещащи се в България
    Всеки вид с кратко описание, снимки и видео в естесвена среда. Снимки на местообитанията, които обитава.
  • Над 400 вида птици в България
    426 вида птици в България!
    Знаете ли, че България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птици?
  • On-line определител на птиците
    On-line определител на птиците!
    Открий и познай птицата, която си видял.
  • Хиляди снимки на птици
    Хиляди снимки на птици!
    Над 4000 снимки на птици публикувани безвъзмездно от над 150 фотографа.
РАЗРЕДИ
НАГРАДИ
БГ Сайт на годината за 2009
Сайт на годината за 2009 в най-престижния конкурс БГ Сайт в категория "Образование и наука" в гласуването на Публиката.

Българският сайт "Птиците в България" бе номиниран за сайт на годината за 2008 в международния конкурс "Computer Space" в категория "Развлечение и хоби"

НОВИНИ

Намаляват многобройните видове птици у нас
07.01.2013

Намаляват многобройните видове птици у нас

Намаляват иначе многобройните видове птици – това показва, че настъпват много сериозни промени в средата. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” д-р Петър Янков, председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). „Дори обикновени видове като голямата белочела гъска, които са обичайни ловни видове, след някое и друго десетилетие могат да бъдат екзотика за ловците”, каза д-р Янков. „Тенденцията при червеногушата гъска е към намаляване”, каза още д-р Янков.

По негови думи, това се дължи на струпването на застрашаващи фактори или на системно физическо елиминиране. „Опасностите са много. Изключително много. Те идват от това, че цялата световна популация на гъските зимува на толкова малък и ограничен район, какъвто е района на Шабленското и Дуранкулашкото езеро”, каза д-р Янков. Той отбеляза, че най-голямата опасност идва от човека – най-често при бракониерство. „Когато пристигнат гъските, те прекарват деня в нивите и се хранят там. Но единственото място, на което могат да прекарат нощта, са водните повърхности на тези езера, т.е. те кацат късно следобед и през нощта спят във водата и само един изстрел на един бракониер, вечерта по мръкване, фактически заличава съществуването на това езеро за тези птици”, обясни д-р Петър Янков. Много голяма е опасността от сблъскване с наземни съоръжения, каза още той. „Затова изграждането на ветрогенератори в този район беше абсолютно престъпление спрямо птиците. Представете си, един бракониерски изстрел, който вдига птиците през нощта, когато те не виждат, а тези перки са преградили огромни площи. Цялата територия на Добруджа е обградена с такива перки и те се превръщат в месомелачки в буквалния смисъл на думата”, посочи Янков. Той подчерта, че е важно наличието на зимни култури, на зимна пшеница, на зимен ечемик - т.е. зърнени култури, които са засадени през есента и през зимата гъските се хранят с тях.

http://www.ecomedia.bg

Напиши коментар за новината
* Име:
* Коментар:
Оставащи символи
 
Find Birds in Bulgaria on Facebook
Къща за гости
Старото Гнездо
Маджарово
Голямата година
Всички европейски птици на едно място!
Всички европейски птици на едно място!
Посетете
Наблюдения на птици и природна фотография в района на Суха река. Къща за гости.
Полеви определител на птиците
Всички европейски птици на едно място!
 
Приложение за смартфони SmartBirds.
Приложение за смартфони SmartBirds.