Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) приключи мониторинга на гнездящите белоглави лешояди в Източни Родопи за този сезон. И тази година се запази тенденцията на ръст в популацията на вида, която достигна 67 двойки. Преди 3 години, през 2010 г., двойките бяха едва 47.
През настоящата година бе отчетен и един от най-добрите гнездови успехи и най-голям брой излетели малки, откакто се води статистиката за популацията на белоглавия лешояд от средата на 80-те години. Общо 43 млади белоглави лешоядчета ще напуснат гнездата, което се равнява на гнездови успех от 0,83. Интересен факт през настоящия размножителен сезон бе и участието на реинтродуцирани лешояди в сформирането на две двойки с „местни“, източнородопски птици, които успешно отгледаха своите малки. Лешоядите са освободени в района на Стара планина в рамките на проект LIFE08 NAT/BG/000278 "Възстановяване на популациите на едрите европейски лешояди в България", изпълняван от колегите ни от Зелени Балкани и ФДФФ.
Въпреки добрия гнездови успех, тази година бяха открити и два загинали, най-вероятно от сблъсък с електропроводи, възрастни белоглави лешояди. Това показва че все още вида среща редица проблеми, срещу които природозащитниците ще трябва да се борят и занапред.
Работата през сезона продължава с мониторинг на напусналите гнездата младежи и струпванията на лешоядни птици около площадките за подхранване в Източни Родопи.
Първите систематични данни за вида са събрани от БДЗП още в средата на 80-те години, когато започват и пилотните в България изкуствени подхранвания. Оттогава насам редицата преки природозащитни мерки, предприети от БДЗП в Източни Родопи позволи постепенното увеличение на колонията на белоглавите лешояди от 10 двойки през 1991 г. до 67 двойки през настоящата 2013 г.
снимка: Вера Дюлгерска