Седем стратегически документа с национално и регионално значение за опазване на влажните зони и приоритетни видове птици бяха представени на пресконференция в Бургас.
Документите са разработени от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ в рамките на проект "Живот за Бургаските езера". Първият документ е Националният план за опазване на най-значимите влажни зони в България, одобрен и приет от Министерството на околната среда и водите. Планът е инструмент с национална значимост за опазване и управление на 11-те влажни зони, включени в списъка на Рамсарската конвенция, сред които са Атанасовско езеро, езерата "Вая" и "Пода" в Бургас.
Радостина Ценова от Българска Фондация Биоразнообразие каза, че днес опазването на природата много повече от всеки друг път се нуждае от адекватно прилагане на действащото у нас екологично законодателство. Доскоро в нашето законодателство напълно липсваха т.нар. "екшън" планове за опазване на застрашени видове растения и животни. "Екшън" плановете са документи, прилагането на които следва да доведе до опазване и подобряване на природозащитното състояние на конкретния вид. Те включват най-важната и актуална биологична информация и определят необходимите природозащитни мерки за вида, каза Ценова.
В хода на проекта са разработени пет Планове за действие: за опазване на къдроглавия пеликан, големия воден бик, малкия корморан, белооката и тръноопашатата потапница.