Изключително важните преговори, които се проведоха на 6 ноември в Кито, Еквадор, по време на конференцията на страните по Конвенцията за опазване на мигриращите видове (CMS), имаха за цел да се постигне споразумение на световно равнище за взимане на мерки за спиране на отравянията на птици.
В „Насоки за предотвратяване на отравяния на мигриращите птици" се разглеждат основните заплахи за птиците и за други диви животни. Примери за такава заплаха са пестицидите, използването на отровни примамки, употребата на ветеринарно-медицински лекарства, като смъртоносния за лешоядите и орлите диклофенак, употребата на оловни боеприпаси и др.
Оловото е токсичен метал, който е опасен не само за птиците, но и за хората. Вече е отстранен от бензина и боите, но все още се използва под формата на боеприпаси от милиони ловци по цял свят. Миналият месец 30 видни експерти по дивата природа и човешкото здраве публикуваха изявление, в което се обобщават безспорните доказателства за вредата от оловото и се призовава за постепенното спиране на употребата на оловните боеприпаси.
Някои страни вече са предприели такива мерки – Дания например е забранила употребата на оловни куршуми от 1996г., като датските ловци напълно са одобрили забраната.
Противовъзпалителния ветеринарен препарат диклофенак е изключително токсичен за лешояди и орли. Неговото използване върху добитъка в Индия доведе до почти пълното унищожение на популациите на лешоядите в Южна Азия. Наскоро бе установено, че е изключително опасен и за орлите. Птиците се отравят, когато се хранят от мъртви животни, третирани с диклофенак.
Ветеринарно-медицинската употреба на препарата вече е забранена в Индия, Пакистан и Непал, но все още е лесно достъпен в Европейския съюз и в няколко африкански страни, където съществува реален риск катастрофата от Южна Азия да се повтори. Последиците от загубата на лешоядите в Индия се измерват не само с довеждането на едни забележителни видове до ръба на изчезването, но също и с огромното въздействие върху икономиката и здравето на хората – непочистените от лешоядите останки предизвикаха бум на бездомните кучета и епидемия от бяс.
Използването на отровни примамки е друг сериозен проблем, оказващ огромно влияние върху спада в популациите на много видове птици, включително и световно застрашени, като египетския лешояд. В Гърция например незаконното използване на отрови е главната причина за упадъка на последните египетски лешояди в страната, която оказва негативно влияние и върху популациите на вида в други балкански страни.
/снимка: © Светослав Спасов/