Последните две седмици на месец септември екипи на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) проведоха проучване на есенната миграция на червеноногата (вечерна) ветрушка в Добруджа и Черноморското крайбрежие. По–специално целта на изследването бе да се локализират местата с концентрация и нощуване на тези редки грабливи птици и да се събере данни за застрашаващите ги фактори. Видът е изявен мигрант и зимата прекарва в Африка.
Проучването се осъществи в рамките на проект „Опазване на червеноногата ветрушка в Карпатския басейн“ (LIFE11/NAT/HU/000926), финансиран от програма Лайф + на ЕС и изпълняван от MME (унгарския партньор на BirdLife). В рамките на този проект са поставени сателитни предаватели на няколко птици, като целта е да се проучи, съберат данни и анализира миграцията на вида. В началото на септември успешно бяха поставени предаватели на две мъжки и една женска ветрушка в района на делтата на река Дунав в Румъния. Непосредствено след това, соколите се отправиха на юг към българската част на Добруджа. Целта на екипите на БДЗП бе да успеят да намерят тези птици и да открият местата, където те се концентрират и нощуват. На 25.09.2014 г. в района около гр. Добрич бе наблюдавана женската червенонога ветрушка Карма, ловуваща заедно с ято от 41 птици. Вечерта ятото нощува в полезащитните пояси в района, а на следващия ден се отправи на дългия път към Африка.
По време на проучването екипите на БДЗП успяха да наблюдават над 1000 мигриращи червеноноги ветрушки и да установят над 50 места за нощуване, главно в полезащитните пояси на Добруджа и на различни места в Югоизточна България.
Червеноногата ветрушка е дребен сокол, чиято популация рязко намаля последните десетина години в страната ни и достигна до критичния праг от 3 известни двойки през 2012 г. Това е причината видът да е включен в Червената книга на България в категория „Критично застрашен“, а с оглед намаляващата му численост в Европа – да е част от Световния Червен списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN). БДЗП отдавна работи по опазването на вида, като една от основните природозащитни мерки е поставянето на изкуствени гнездилки в подходящи местообитания с цел привличане на ветрушката към загнездване. През 2013 г. за първи път в България 4 двойки успешно отгледаха малки в изкуствените къщички, поставени от БДЗП.