Любителите на птиците вероятно ще искат да добавят, като отметка сайтът Merlin Bird Photo ID, създаден от Университета Корнел и Visipedia. Благодарение на мощен алгоритъм за разпознаване на изображения, сайтът може да ви каже каква птичка сте снимали, след като качите снимката и щракнете на разпознаване. Системата в момента работи с база данни за пернатите, които обитават САЩ и Канада.
Първата стъпка е да качите въпросното изображение, след това ограждате с правоъгълник птицата. Казвате къде и кога сте направили снимката, и показвате с маркери къде е клюна, окото и опашката. Системата прави останалото – тя ще претърси база данни, съставена от всички любители орнитолози, съдържаща над 70 милиона снимки, за да намери тези, които са най-близки до вашата.
Резултатите излизат за секунда, заедно със снимки и записи на звуците, които тези птици издават. Както всеки подобен софтуер, системата на Корнел използва машинно заучаване – колкото повече хора работят с тази система, толкова по-добра ще става тя. Ето какво обяснява професорът по компютърни науки в Корнел Серж Белонги:
„Компютрите могат да обработват изображения много по-ефективно от хората – те могат да подреждат, индексира и сравняват голям набор от визуална информация като цвета на перата и формата на клюна. Тези софтуерни технологии вече приближават по ефективност човешките възприятия и с малко помощ от потребителите, не можем да извървим и последните стъпки, и да предложим поразително точно решение“.
Въпреки думите на добрия професор, ние тествахме системата с обикновена кукувица, която се среща в САЩ и Канада – снимката беше като извадена от учебник – на бял фон в профил. Системата обаче реши, че това е чайка, така че – ще трябва да почакаме преди подобни алгоритми да заменят човешките възприятия и оценки. Слава Богу.