Знаете ли, че при първата си миграция младите египетски лешояди изминават средно по 5275 км, летят в продължение на 35 дни със средна скорост 172 км на ден, като при определени метеорологични условия могат да развият над 80 км/ч и да прелетят над 500 км за един ден? Ето такива интересни факти разкриват сателитните предаватели, поставени на 19 млади египетски лешояди от България, Гърция, Македония и Албания между 2010 и 2014 г., за да се оцени преживяемостта им и да се определят важните места за миграция и зимуване.
За жалост се оказва, че по време на първата си миграция младите лешояди от Балканите имат много висока смъртност - 25%. Съществена част от птиците загиват поради лоша навигация, опитвайки се да стигнат до Африка, пресичайки Средиземно море. Това са основно птици, произхождащи от западната част на Балканския полуостров – Гърция, Македония и Албания, като само 1 от 10 млади лешояди успя да премине успешно естествената бариера от 250 км открити води между о. Крит и Северна Африка (вероятно поради по-силен попътен вятър). Предполагаме, че в намаляваща популация с малко възрастни птици, все по-голяма част млади птици мигрира без да бъде водена от свои по-опитни „събратя“ по сигурен път на миграция, което води до висока смъртност. За сметка на това, всички маркирани млади птици, мигриращи по суша (през Турция и Близкия Изток) успяват да достигнат успешно до зимните си квартири на Черния континент.
Младите египетски лешояди, които оцеляват по време на пътуването, зимуват в просторен район на територията на Сахел и Източна Африка, където имат голям диапазон на придвижване (територията, на която зимува всеки отделен индивид варира между 5000 и 90 000 кв. км), но основно се придържат към средна надморска височина в савани, обработваеми земи и пустини.
Въпреки че са преодолели много заплахи по пътя до Африка, младите египетски лешояди не са в безопасност по местата за зимуване. Две птици бяха застреляни в Африка, което показва, колко голямо предизвикателство е всъщност ефективното опазване на вида. Опасностите за египетските лешояди по пътя им на миграция са много и както предвид широкото разпространение на вида, така и заплахите за него, прилагането на успешни природозащитни дейности в Африка изисква дългосрочни инвестиции. В близък план препоръчваме усилията за опазването на вида да бъдат насочени към местата за тесен фронт на миграция в Турция и Близкия Изток, и известните места на струпване в ареала за зимуване в Африка.
Ето такива и други интересни факти можете да научите от новата научна статия, разработена в рамките на LIFE+ проекта "Помощ за египетския лешояд" и публикувана в орнитологичното списание Ibis. Статията в PDF можете да изтеглите оттук.