При редовния мониторинг на орнитофауната в Поморийско езеро, осъществяван от екипа на Зелени Балкани, вече за втори месец се наблюдават 4 екземпляра от редкия вид фламинго (Phoenicopterus roseus). Птиците се задържат в басейните на Поморийските солници сред ято от стотици бели ангъчи, лебеди и потапници.
Припомняме, че през зимата на 2010 г. беше регистрирано първото наблюдение на вида във влажната зона с международно значение, но тогава беше наблюдаван само един млад екземпляр. В момента две от птиците в групата са млади, а другите две възрастни.
Фламингото е разпространено в региона на Средиземно море и Африка, но през последните години редовно са регистрирани единични наблюдения в Атанасовско и Поморийско езеро – двете солени лагуни по българското черноморско крайбрежие. Видът е бил застрашен и с намаляваща популация, но след предприети редица природозащитни мерки във Франция и Италия, включително създаване на изкуствени острови за гнездене, популацията през последните години се увеличава и се поддържат стабилни числености.
Мониторингът се осъществява в рамките на международния проект LIFE10/NAT/IT/256 „Екологично управление и опазване на Средиземноморски солници и крайбрежни лагуни”. Интересно е, че в зоните във Франция и Италия, където се изпълняват също дейности по проекта сред целевите видове е именно фламингото, наред със саблеклюна, гривести, речни и белочели рибарки, бели ангъчи, тънкоклюни чайки и други видове водолюбиви птици.
Мониторингът на водолюбиви птици в Поморийско езеро се осъществи благодарение на проект LIFE10 NAT/IT/256 MC-SALT „Екологично управление и консервация в Средиземноморски солници и крайбрежни лагуни”, който се осъществява с подкрепата на финансовия инструмент LIFE на Европейската Общност.
За допълнителна информация:
Димитър Попов -Зелени Балкани, моб. тел: 0885108712, e-mail: dpopov@greenbalkans.org