В западен Пирин, в района над гр. Кресна от вече седмица продължават случаите на изтровени пастирски кучета от ценната българска порода Каракачанско куче, както и на диви животни.
На 06.03.2015 г. Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ пусна официален сигнал до Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Благоевград и Районна дирекция по горите (РДГ) – Благоевград за наличие на отровени вълци и пастирски кучета в района над гр. Кресна. Информацията беше получена в Сдружението от местни животновъди и хора от града.
На 10.03.2015 г. пастирските кучета на Сидер Седефчев, който отглежда голямо стадо овце от рядката порода Каракачанска овца в село Влахи, не се връщат с овцете от пасището. Това е нетипично поведение за добре обучени работни кучета и означава, че има сериозен проблем. При нормални обстоятелства кучетата пазят стадото от хищници и не се отделят от него. В район, обитаван от вълци и мечки, един пастир може да разчита единствено на добри работни кучета за охрана на стадото си.
Тази сутрин (11 март) 3 от кучетата са намерени мъртви на пасището, а още едно е в неизвестност.
Сигнал е пуснат на телефон 112. Служител на РИОСВ пристига с лека кола до село Влахи и едва към обяд успява да стигне до пасището пеша (планинският терен е достъпен само с високопроходим автомобил), за да констатира дали са поставяни отрови.
Междувременно Сидер Седефчев открива мъртва лисица, както и хвърлено парче месо, което вероятно е напоено с отрова. Същото е посочено на полицаите, дошли на място, но те не предприемат мерки за събиране на източника на отрова. Месото е събрано от г-н Седефчев, за да се предотврати отравяне на други животни.
С голяма вероятност в района вече има отровени диви животни (освен намерената лисица). Хищните птици са сред първите, които намират мърша. Повечето от тези птици са редки и защитени видове. В същия район само няколко километра на север от това място от няколко години се полагат усилия за реинтродуциране на белоглавия лешояд – вид, който е изчезнал в голяма част от страната ни именно поради масовото използване на отрови през 50-те години на миналия век.
В района на западен Пирин от години съществува проблем с поставяне на отрови в природата. От СДП – БАЛКАНИ сме пращали за анализ проби от намерени мъртви вълци от района и резултатите показват, че животните са били отровени. Всяка година умират пастирски кучета на местни животновъди.
Наложително е да се обърне адекватно внимание на проблема и да се предприеме разследване, тъй като освен домашни и диви животни, хора също могат да станат жертва на отровните вещества.
Задаваме следните въпроси:
Коя институция е отговорна да предприема действия в подобни случаи?
Какъв е установеният протокол за справяне с проблема? Кой ще събере отровеното месо и ще предупреди гражданите за опасността?
Защо институциите нямат ресурси да реагират на момента – мобилни екипи, подходяща техника?
Трябва ли да пострада човек, за да се активизират отговорните институции?
Снимка на едно от отровените кучета от пролетта на 2014 г.
/ снимка:. Е. Цингарска /