Събитието бе организирано от EVN България и Зелени Балкани в рамките на проект „Възстановяване на белошипата ветрушка” LIFE11 NAT/BG/360. Експертната работна среща се проведе на 26.02.2015 г. в гр. Пловдив с участието на над 40представители на електроразпределителните дружества, природозащитни неправителствени организации, държавни институции и международни експерти.
Участниците в събитието – Зелени Балкани, EVN България, БДЗП, ФДФФ, както и природни и национални паркове, представиха различни подходи за идентифицирането и обезопасяването на елементи от електроразпределителната мрежа, които са рискови за дивите птици. Г-н Вилфред Бьомер от германската природозащитна организация NABU представи дългогодишната работа в Германия в тази насока, а представителите на МОСВ запознаха участниците с нормативната база в България.
През последните няколко години се отделят значителни ресурси за обезопасяването на рискови за птиците елементи от електроразпределителната мрежа, които се оказват една от най-сериозните заплахи за птиците. Различни НПО, компании и държавни структури изпълняват дейности в тази насока и това налага необходимостта от обмен на опит и комуникация между отделните организации, работещи по темата.
Като водещи организации в сферата, в която работят, Зелени Балкани и EVN България изпълняват целенасочени проекти за обезопасяването на елементи от електроразпределителната мрежа,така че да се осигурят безопасни места за кацане, гнездене и миграция на редки и защитени видове птици. Проектите ,,Възстановяване на белошипата ветрушка“, изпълняван от Зелени Балкани, и „Живот за царския орел”, изпълняван от EVN България, осъществявани с подкрепата на Програма LIFE на ЕС, предвиждат конкретни мерки за обезопасяване на рискови електрически проводници и стълбове. Чрез поставянето на специализирани изолации по проводниците, предпазващи съоръжения по стълбовете и допълнителни кацалки, се осигуряват безопасни условия за птици като царския орел, белошипата ветуршка, лешоядите, белия щъркел и много други редки и защитени видове. Освен че подпомагат опазването на птиците, тези мерки допринасят и за снижаването на случаите на аварии и преустановяване на подаването на електричество причинени от контакта на птиците или техните гнезда с електрическите проводници.
За допълнителна информация:
Градимир Градев, Зелени Балкани, Ръководител на проект „Възстановяване на белошипата ветрушка” LIFE11 NAT/BG/360 - моб. тел.: 0885 609289, е-mail: ggradev@greenbalkans.org
Дейността е част от проект „По-голям шанс за белошипата ветрушка (Falco naumanni) в България - Възстановяване на белошипата ветрушка” LIFE11 NAT/BG/360.