Преброяването се провежда в началото на зимата, когато започва размножителния период на лешоядите. Целта е да се определи числеността на популацията на белоглавите лешояди на Балканите, както и тяхната възрастова структура. В България ежегодният мониторинг обхваща Източни Родопи, Стара планина и Кресненското дефиле.
През тази година бяха отчетени по-високи числености на птиците на местата на преброяване. Това отчетаха екипите на „Зелени Балкани“, „Фонд за дивата флора и фауна“ и „Дружеството за защита на хищните птици“, които работят за връщането на вида. В Кресненското дефиле, Врачанския и Котленския Балкан бяха регистрирани общо 127 реинтродуцирани и диви птици. Миналата година по тези места са наблюдавали по-малко лешояди - 108.
Oбщо 184 белоглави лешояда бяха преброени тази година по долината на река Арда, където се намира най-голямата колония на белоглави лешояди в България. За сравнение, миналата година тук бяха регистрирани 178 белоглави лешояда. Това е най-големият брой птици, които са установени да нощуват в Източни Родопи до този момент от 2005 г насам. Тези резултати са получени в рамките на редовното годишно преброяване на белоглавите лешояди от експерти и доброволци от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и "По-диви Родопи" (Rewilding Rhodopes). По долината на река Арда се намира единствената оцеляла естествена колония на белоглави лешояди в България. По време на преброяването бяха наблюдавани и други редки и защитени видове хищни птици от района като сокол скитник, скален орел и морски орел.
Според експертите от проект „Светло бъдеще за черния лешояд“ - LIFE14 NAT/BG/649, белоглавият лешояд се увеличава на Балканите (като сравнение през 2015г. бяха преброени 620 птици, а през настоящата година 724). Една от причините за това са международните усилия за опазването на вида, част от които е и България.
За допълнителна информация:
Елена Стоева - Ръководител на проект LIFE14 NAT/BG/649, моб. тел. 0887574699, e-mail: etilova@greenbalkans.org