За състоянието на Атанасовското езеро, дейностите на Българска Фондация „Биоразнообразие” и темите, засегнати на срещата на експертите от Обществения съвет за Атанасовското Радио „Фокус” – Бургас разговаря с Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие“.
Фокус: Г-жа Ценова, какви въпроси се обсъждаха на срещата на Обществения съвет за Атанасовското езеро?
Радостина Ценова: Срещата на Обществения съвет беше много интересна защото се обсъждаха темите за предизвикателствата покрай режимите на защитените територии и се разгледа един казус, който имаме от последните месеци, свързана с отразяването на границите в защитената местност в Бургаските солници, която се намира до резервата „Атанасовско езеро“. Това е бившата буферна зона и отразяването, като се засегнаха теми за ловуването в този район. Благодарение на добрия диалог през последните няколко месеца между различните заинтересовани страни ще бъдат взети в най-скоро време необходимите мерки, за да се разреши този актуален напоследък проблем, а именно да бъдат своевременно отразени границите и да няма проблеми с режимите на защитената местност. Важно е за всички участници е Обществения форум, защото независимо, че това е защитена местно, обявена със закон от 2007г., почти 10 години по-късно все още възникват казуси с границите, с режимите, както и с дейностите, които се прилагат в защитената местност. Оказа се, че в кадастъра може да се получи информация главно за защитените територии, които са най-вече държавни, като за частните защитени местности се изисква специална информация от Министерството на околната среда и водите. Кадастърът по начало е опис, регистър на поземлените площи в дадена страна, каквато е и Атанасовското езеро. С течение на историческото му развитие той включва и мащабно изображение на територията с границите й под формата на кадастрална карта или кадастрални планове с имената на отделните площи. Информация министерството дава за точните граници и ограниченията, които има дадената местност. Интересно беше за всички участници в съвета. Голяма част от тях бяха от държавни институции, общински структури, неправителствени и академични среди. Другата важна тема бе това, което през последните месеци се случва в Атанасовското езеро. Ние от проекта „Солта на живота“ представихме всички постижения, които направихме и най-вече резултатите от успешния летен гнездови сезон – високата численост на гнездящите видове, рекордната численост на дебелоклюната рибарка, както и на други видове. Летният сезон беше успешен и за солодобива – тема, която също беше разисквана на съвета. В години, в които няма чести или силни валежи има добра реколта от „бялото злато“ – солта. Има и някои неприятни новини, свързани с инфраструктурата около езерото. Срещата беше фиксирана и върху темата по откриването на пътеката на сребреклюна в края на юни месец и по-специално върху сериозните прояви на вандализъм по пътеката. Повече от половината табели са изпочупени - някой е упражнявал силата на юмрука си върху тях. Други са напълно унищожени и разполовени. Пален е огън в този иначе защитен район, като беше отчетен голям пожар в и извън наблюдателницата преди няколко седмици. Някой се опитва да създаде нещо приятно, подходящо за разходка и отмора на жителите на Бургас, а и не само, но винаги се намира някой, който иска да го унищожи.
Фокус: Какви са предизвикателствата на режимите на защитената зона?
Радостина Ценова: Предизвикателствата са свързани с приемането на актуализирания план за поддържане на резервата. Планът се готви още от миналата година, като тогава протекоха и обществени обсъждания, но все още той не е приет. Ние от фондацията имахме над 200 забележки по него, като се надяваме да са взети предвид, за да получим толкова добър план за управление, колкото е и действащият в момента. Поддържаните резервати са територии с по-специален режим на управление, в които се извършва човешка дейност, която трябва да е съобразена с изискванията и спецификите на обитателите на резервата. От друга страна дейността трябва да е свързана и с технологичните процеси, касаещи солодобива. Друго предизвикателство е маркирането на терен на границата на защитената местност на бургаските солници с бившата буферна зона. Оказа се, че към този момент липсват ясни маркировки, които да показват на хората, пребиваващи там, че се намират на територия с по-специална защита.
Фокус: Какво е моментното състояние на Атанасовското езеро?
Радостина Ценова: Моментното състояние на Атанасовското езеро е много добро, защото не са отчетени големи климатични катаклизми. Миналата година зимата беше много тежка, с много сериозни наводнения, но тази година тя беше спокойна по отношение на тези сериозни климатични въздействия. Това се отрази и на състоянието на гнездящите видове птици, някои от които са много редки. На този етап Атанасовкото езеро представлява страхотна атракция за учениците за Бургас и района. Изпълняваме образователна програма, като целта ни е повече бургаски ученици да дойдат на територията на езерото и да се срещнат отблизо с птиците и с начина, по който се добива сол. Друга тема, която обсъдихме на срещата е пътуващата изложба на Атанасовкото езеро. След 11 спирки в различни градове от цялата страна и повече от 25 000 посетители на изложбата, тя отново е в Бургас. Със специалната покана на Община Бургас беше инсталирана в композиционен център „Флора“ по случай Деня на Черно море. Изложбата ще остане 2 седмици в Експо центъра.
Фокус: Какви птици могат да се видят през този сезон?
Радостина Ценова: Това е хубавото на езерото, че е богато на птици през всеки един сезон и е интересно за наблюдения. В момента могат да се видят сребреклюни, къдроглави пеликани и много видове патици, които пристигат през зимата. Особено през следобедните часове могат да се наблюдават тези птици, което представлява невероятна гледка.
Фокус: Какви инициативи планирате за ноември?
Радостина Ценова: Очакваме организираните посещения на учениците. Предстои честването на именния ден на резервата. Като специално езеро, то празнува и рожден ден. На Атанасовден ще проведем полумаратон като миналогодишния. Тогава предизвикахме голям интерес въпреки зимните условия. Една от нашите цели е да покажем, че Атанасовкото езеро е едно привлекателно място не само за наблюдения на птици и не само за орнитолози, еколози и представители на това общество, но и място за почивка, спорт и рекреация през всеки един сезон от годината.