Качулатата чучулига е дребна птица. Дължината на тялото и е около 17–18 см, размаха на крилете 34 см и тежи около 45 гр. Характерна за вида е качулката на главата, откъдето носи и името си. Оперението е с фини шарки от тъмно кафяво, светло кафяво, жълто и черно. Общият и вид е сходен с този на женската на домашното врабче. Няма изразен полов диморфизъм. Лети добре с характерен насечен полет. По земята не подскача, а ходи, подобно на другите представители на семейството. Песента и е мелодичен трел.
Разпространение
Широко разпространен вид, среща се в цяла Европа, Африка и Азия. Среща се и в България. Прелетни са единствено популациите от най-северните части на ареала ѝ на обитание. Обитава открити, сухи тревисти местности.
Начин на живот и хранене
Храната си търси на земята и много рядко каца на клони. Храни се с дребни безгръбначни, насекоми, червеи, семена.
Размножаване
Гнезди на земята, подобно на другите чучулиги. Снася 2–4 яйца. Те са бели напръскани със сиви, черни и кафяви точки и петънца. Размерите им са 22х17 мм. Мъти 12–13 дни. Малките се развиват бързо и след около 10 дни напуска гнездото. Родителите им ги хранят с насекоми. По време на размножителния период мъжкия лети над територията си и издава характерните за вида трели.
Допълнителни сведения
В България е защитен вид. Понякога се отглежда като декоративна и пойна птица, добре понася живота на затворено. Известни са около 40 подвида.