Общи сведения
Дължината на тялото - 52-60 см.
Размаха на крилете - 152-167 см.
Тегло - 1,5-1,7 кг.
Полов диморфизъм - слабо изразен. Женската е по-едра и има по-големи и ясно изразени тъмни петна по гърдите.
Оперение — долната част на тялото светло оцветена към бяла, горната в тъмно.
Полет — бавен, с тежки махове и планирания.
Краката са осеяни със шишчета по стъпалната част и ноктите са много дълги, извити и заострени, въобще добре приспособени за улавяне на хлъзгава плячка като рибата.
Продължителност на живота - 24 години в природата
Разпространение и местообитание
В Европа (включително България), Африка, Северна Америка, Австралия, Океания и Азия. В миналото често срещана и широко разпространена птица в Европа. В момента се среща в североизточните части и някои райони на средиземноморието. Обитават райони с бистра вода и наличие на достатъчно количество риба. Ловуват в езера, реки или понякога морски крайбрежия. Много са чувствителни към човешко присъствие и притеснения.
По-северните популации на вида са мигриращи. По-голяма част от европейската популация зимува в западна Африка.
Начин на живот и хранене
Високо специализрана в избора си на плячка птица. Храни се предимно с риба, но все пак малък дял имат и дребните бозайници, патици, жаби, водни змии, костенурки, ракообразни и охлюви. Докато ловува лети на около 50 м височина над водата. Когато забележи плячка се спуска с полусвити криле надолу, като прави понякога леки корекции в посоката с малки движения на крилете и тялото. Когато доближи водната повърхност изнася краката си напред и се потапя с удар във водата сред облак от водни пръски. Спира за момент с разперени криле за да спре плячката да се мърда и излита от водата със силни махове на крилете си. Може да вдигне и отнесе риба до 2 кг тегло, въпреки, че самата птица достига максимум 1,7 кг. Понягога хваща прекалено големи и тежки риби които няма сила да отнесе и биват изоставени след неколкократни опити.
Размножаване
Моногамни птици.
Гнездо — обикновено по високи дървета, осигуряващи добър поглед върху ловния район. В тропиците понякога и по скални корнизи и дори и на земята директно, в тези случаи са описани и образували се не много плътни колонии. Гнездото е подобно на това на другите ястребови птици, обикновено се връщат всяка година в старото гнездо и го ремонтират.
Яйца - 2-4 броя, напръскани нагъсто със сливащи се тъмнокафяви петна, което им придава вид на оваляни в кал. Дължината на яйцето е 62 мм.
Мътене — извършва се и от двамата родители, но женската прекарва повече време и мъжкия я храни понякога, храната често я подава във въздуха и отстрани подаването прилича на въздушна битка. Мътенето трае 35-38 дни.
Отглеждане на малките — Първите 6 седмици ги храни майката поставяйки парчета храна пред човките им. След това родителите просто оставят рибата в гнездото. Напускат гнездото на около 50-63 дневна възраст. След като напуснат гнездото малките биват хранени още дълго от родителите си докато се научат да ловуват самостоятелно и достатъчно ефикасно за да си набавят сами храна. Отглежда едно люпило годишно.
По време на размножителния период ухажването включва фигури от висшата въздушна акробатика и пикирания.
Природозащитен статут
Червен списък на световнозастрашените видове (IUCN Red List) - Незастрашен (Least Concern LC)
Директива за птиците на ЕС – Приложение 1
На територията на България е изключително рядък и защитен от закона вид.
източник: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B5%D0%BB_%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B0%D1%80