Белоопашатият мишелов (Buteo rufinus) е средно голяма дневна граблива птица. Има известна прилика по външен вид с обикновения мишелов.
Физическа характеристика
Дължината на тялото му е 60 см, размаха на крилете 135-145 см и тежи 1,5 кг.
Разпространение
Среща се в Европа (включително България), Азия и Африка. Обитава тундра и степи.
Начин на живот и хранене
Прелетни птици, в България гнезди. Храни се предимно с дребни бозайници (много от Белоопашатите мишелови специализират в лова на мишки) и друга подобна по размери плячка, което се дължи на сравнително късите му и слаби пръсти на краката. Ловува изчаквайки скрит на някое по-високо място (жиците на далекопроводите са предпрочитано място) или оглеждайки от голяма височина с планиращ полет.
Размножаване
Моногамни птици. Гнездото си строи на земята, скали и на дърветата. Използва гнездата на вранови птици, но може да построи и собствено. Снася 2-5 (обикновено 3) бели изпъстрени със светло кафяви петънца яйца, с размери 60х47 мм, които мътят и двамата родители в продължение на около 28 дни. По-късно и двамата родители започват да оставят храната просто на ръба на гнездото. Малките напускат гнездото на 42 дневна възраст и родителите ги хранят още известно време.
Природозащитен статут
Червен списък на световнозастрашените видове (IUCN Red List) - Незастрашен (Least Concern LC) На територията на България е защитен от закона вид.